Dobré noviny
Zatkli 30-40 disidentov, ktorí sa chceli zúčastniť na pápežovej omši
TASR
TASR

Zatkli 30-40 disidentov, ktorí sa chceli zúčastniť na pápežovej omši

Pred omšou pápež papamobilom obišiel celé námestie a zdravil sa s veriacimi.

Pápež František žehná veriacim pri príchode na havanské námestie Revolúcie, kde bude celebrovať slávnostnú omšu. V Havane 20. septembra 2015. Havana je prvou zastávkou hlavy katolíckej cirkvy na jeho deväťdňovej ceste po Kube a USA, ktorá je jeho najdlhšou zahraničnou akciou od zvolenia na Petrov stolec pred dva a pol rokom. František je tretím pápežom, ktorý navštívil komunistickú Kubu. Pred ním tam bol v roku 1998 pápež Jána Pavol II. a v roku 2012 Benedikt XV. Foto: TASR/AP
 

Havana 20. septembra (TASR) - Pápež František dnes na Námestí revolúcie v centre kubánskej Havany odslúžil omšu, na ktorej sa zišli tisíce ľudí. Agentúra Reuters s odvolaním sa na ľudskoprávne skupiny informovala, že polícia zabránila v účasti na omši asi 30 až 40 disidentom.

Okrem toho kubánska ochranka zadržala najmenej tri osoby, ktoré sa zrejme pokúšali v uliciach priliehajúcich k Námestiu revolúcie rozdávať letáky. Zatiaľ nie je jasný dôvod ich protestu. Všetci zadržaní mali oblečené biele tričká, spresnila agentúra AP.

Na slávnostnej bohoslužbe sa zúčastnil aj kubánsky prezident Raúl Castro, ako aj Cristina Fernández de Kirchner, prezidentka Argentíny, odkiaľ pápež pochádza. Neskôr by sa František mal stretnúť aj s bývalým kubánskym vodcom Fidelom Castrom.

Pred omšou pápež papamobilom obišiel celé námestie a zdravil sa s veriacimi. Auto sa niekoľkokrát zastavilo, aby pápež veriacim mohol podať ruky. Nadšenie vyvolal, keď od rodičov vzal na ruky a pobozkal ročnú Karen Correosovú.

Námestie revolúcie, ktoré je symbolom kubánskeho komunistického režimu, tradične zdobia veľké bilbordy s fotografiami revolučných vodcov Ernesta Che Guevaru a Camila Cienfuegosa, ale na pápežovu počesť k nim pribudol aj veľký poster s Ježišom.

Niektorí ľudia čakali na pápeža na námestí od skorého rána. "František prišiel, aby požehnal nové zblíženie medzi Kubou a Spojenými štátmi," uviedol 32-ročný Enrique Mesa. "Jeho návšteva je zdrojom nádeje, že sa u nás všetko zlepší," vyhlásil 41-ročný biológ Benito Espinoza. "Sme optimistickí ľudia, ale v uplynulých rokoch sme si veľa vytrpeli," pripomenul podľa Reuters.

Pápež strávi na Kube najbližšie tri dni. V utorok večer odtiaľ odcestuje do Spojených štátov.

Práve vďaka pápežovi došlo koncom minulého roku k zásadnému zvratu vo vzťahoch týchto oboch krajín. Ich prezidenti - Raúl Castro a Barack Obama - totiž vlani 17. decembra oznámili zámer obnoviť vzájomné kontakty. Západné médiá pripomínajú, že pápež, pôvodom z Argentíny, ako sprostredkovateľ len využil svoju dokonalú znalosť regionálnych pomerov, ako aj 80 rokov neprerušené diplomatické vzťahy Svätej stolice s Kubou.

František je tretím pápežom, ktorý je na návšteve komunistickej Kuby. Pred ním tam bol v roku 1998 pápež Jána Pavol II. a v roku 2012 Benedikt XVI., Františkova návšteva sa však na rozdiel od ich koná v atmosfére optimizmu.

Už ste čítali?