Pápež na Kube vyzval na ukončenie ozbrojeného kofliktu v Kolumbii
TASR
TASR

Pápež na Kube vyzval na ukončenie ozbrojeného kofliktu v Kolumbii

Pápežovo diplomatické úsilie bolo nedávno korunované úspechom v podobe obnovenia kontaktov medzi Spojenými štátmi a Kubou.

Vietor dvíha pápežovi Františkovi z hlavy solideo a prevracia mu mozetu počas vystúpenia z lietadla na letisku v Havane 19. septembra 2015. Foto: TASR/AP
 

Havana 20. septembra (TASR) - Pápež František dnes vyzval kolumbijskú vládu a povstaleckú armádu, aby ukončili najdlhšie trvajúci ozbrojený konflikt v Latinskej Amerike. Upozornil vodcov oboch strán, že vzhľadom na preliatu krv si nemôžu dovoliť ďalšie zlyhanie v mierovom procese a zmierovaní.

Pápežovo diplomatické úsilie bolo nedávno korunované úspechom v podobe obnovenia kontaktov medzi Spojenými štátmi a Kubou.

V kázni v rámci dnešnej omše na havanskom Námestí revolúcie, ktorá je považovaná za vrchol jeho návštevy na Kube, sa pápež priamo nezmienil o politickej situácii na ostrove alebo o vzťahoch Kuby a USA. Venoval sa skôr zmenám a výzvam, ktoré čakajú kubánsku spoločnosť, keď sa bude otvárať svetu.

Pápež František žehná veriacim pri príchode na havanské námestie Revolúcie, kde bude celebrovať slávnostnú omšu. V Havane 20. septembra 2015. Foto: TASR/AP
 

František dnes vo svojej homílii vyzval kubánskych kresťanov, aby slúžili tým najslabším vo svojej spoločnosti, nevyužívali ich a aby v službe druhým odmietli akúkoľvek ideológiu.

Vysvetlil, že službou sa "dotýkame tváre blížneho, jeho podstaty, cítime jeho blízkosť a niekedy i bolesť. Preto služba nikdy nemá podobu ideológie, lebo neslúži ideám, ale ľuďom," zdôraznil.

Pápež, pochádzajúci z Argentíny, varoval pred presadzovaním osobných ambícií a "hraním na seba" v čase, keď krajina prechádza náročným obdobím ekonomickej a politickej transformácie.

Na Kubáncov naliehal, aby sa vyvarovali aj "hodnotiacich pohľadov". Vysvetlil, že Ježiš všetkých žiada, aby sa s láskou starali o blížnych, "bez toho, aby si všímali, čo robí či nerobí ich sused".

Pripomenul tiež, že kresťan je vždy povolaný nechať bokom svoje ašpirácie a túžby, a zamerať svoju pozornosť na tých najohrozenejších. Uviedol, že slúžiť ako občania tiež znamená starať sa o najslabších: členov rodín, spoločenstva či národa. "Tých nás Ježiš volá chrániť, brániť ich a slúžiť im," uviedol pápež. V tejto súvislosti použil zdôraznil slovo "dôstojnosť", keď uviedol, že "byť kresťanom znamená slúžiť dôstojnosti blížneho, bojovať za jeho dôstojnosť a žiť pre ich dôstojnosť".

Veriaci čakajú na havanskom námestí Revolúcie na príchod pápeža Františka, ktorý tu bude celebrovať slávnostnú omšu. V Havane 20. septembra 2015. Foto: TASR/AP
 

Na záver homílie vzdal hold kubánskemu národu, "ktorý má zmysel pre fiestu, priateľstvo a krásu". "Je to národ, ktorý utŕžil rany - ako každý iný, ale vie otvoriť svoju náruč, vie kráčať vpred s nádejou, lebo je povolaný k veľkým veciam".

Pápež strávi na Kube najbližšie tri dni. V utorok večer odtiaľ odcestuje do Spojených štátov.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…