Prenikajú s migrantmi do Európy bojovníci Islamského štátu?
TASR
TASR

Prenikajú s migrantmi do Európy bojovníci Islamského štátu?

Šéf nemeckej BfV jednoznačne odmietol šíriace sa fámy, že extrémistická organizácia Islamský štát vysiela do Nemecka svoje teroristické komandá v prezlečení za utečencov.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 

Berlín 18. septembra (TASR) - Ultrakonzervatívni salafisti robia nábor medzi utečencami prichádzajúcimi do Nemecka, a to prostredníctvom ponúk pomôcť im usadiť sa v novej krajine. V rozhovore pre dnešné vydanie denníka Rheinische Post o tom informoval Hans-Georg Maassen, riaditeľ nemeckého Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV), ktorý plní úlohy vnútroštátnej tajnej služby.

Nemecká vláda očakáva, že tento rok do krajiny príde 800.000 migrantov v rámci náporu utečencov, aký Európa nezažila od vojen v bývalej Juhoslávii začiatkom 90. rokov minulého storočia. Väčšina z prichádzajúcich migrantov pochádza zo Sýrie, Iraku a Afganistanu.

"Sledujeme, že salafisti vystupujú ako filantropi či aktivisti dobročinných organizácií a ponúkajú pomoc. Vyhľadávajú kontakt s utečencami, potom ich pozývajú do svojej mešity a získavajú ich pre svoju vec," spresnil Maassen.

Mnohí prichádzajúci utečenci sa hlásia k sunnitskej vetve islamu a miestni salafisti tento fakt vnímajú ako živnú pôdu pre realizáciu svojich zámerov.

Šéf nemeckej BfV však jednoznačne odmietol šíriace sa fámy, že extrémistická organizácia Islamský štát (IS) vysiela do Nemecka svoje teroristické komandá v prezlečení za utečencov.

Spresnil, že jeho úrad, ako aj Spolková spravodajská služba (BND) tieto podozrenia prešetrovali. Nepotvrdilo sa však, že by sa zakladali na pravde.

Maassen vysvetlil, že cesta, na ktorú sa vydávajú utečenci, je pre "teroristov" príliš nebezpečná, keďže im počas nej hrozí smrť alebo dolapenie. Podľa bezpečnostných expertov je riziko, že by IS vysielal svojich militantov do Európy pod pláštikom migrantov, oveľa menšie, ako tvrdia niektorí politici.

V Nemecku žije podľa štatistík od 3,8 do 4,3 milióna moslimov, čo je asi päť percent z celkového počtu obyvateľov krajiny. Približne 65 percent z nich sú sunniti, sedem percent sa hlási k šiitom a 13 percent k alavitom.

Salafisti sú prívržencami krajne konzervatívneho výkladu islamu a nemecké médiá ich veľmi často prirovnávajú k islamistom. Podľa nemeckej kontrarozviedky k tomuto smeru islamu v Nemecku inklinuje asi 6000 moslimov a ich aktivity monitorujú tajné služby.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…