Dobré noviny
Expozíciu tatranskej prírody dnes zatvoria, idú ju zazimovať
TASR
TASR

Expozíciu tatranskej prírody dnes zatvoria, idú ju zazimovať

Záhradu si prezrelo takmer 11.000 návštevníkov.

Na leteckej snímke zimné stredisko Tatranská Lomnica v pozadí Lomnický štít a zjazdovky zo Skalnatého plesa vo Vysokých Tatrách Foto: TASR/Oliver Ondráš
 

Tatranská Lomnica 15. septembra (TASR) – Vegetačné obdobie tatranskej flóry sa pomaly končí, aj preto dnes zatvorí svoje brány Expozícia tatranskej prírody v Tatranskej Lomnici. Po 15.00 h sa botanická záhrada na najbližších sedem mesiacov uzavrie pre návštevníkov, no práca zamestnancov sa tým nekončí.

„Záhradu musíme zazimovať. Sadeničky v zásobnej záhrade a jednotlivých alpíniách ošetriť a vyplieť. Počas sezóny sme v našej záhrade nazbierali semená približne 170 druhov rastlín. Tie sa v priestoroch záhrady dosušia, dočistia a pripravia na výsev koncom októbra. Už teraz totiž musíme myslieť na nadchádzajúcu sezónu, aby sa nestalo, že nám budú na predajnom pulte chýbať sadenice. Vypustíme aj niektoré jazierka a vyčistíme ich dná, ako aj ich prítoky od nánosov bahna a rias. Táto sezóna, teplá a chudobná na zrážky, dala zabrať aj zavlažovaciemu systému, ktorý musíme opraviť. Nesmieme zabudnúť pozbierať a uskladniť menovky, informačné tabuľky a lavičky, ošetriť trávnaté plochy,“ vyratúva práce vedúca Expozície tatranskej prírody Štátnych lesov TANAPu Janka Černická.

Ako ďalej uvádza, uplynulá sezóna bola z pohľadu návštevnosti mimoriadna. Záhradu si prezrelo takmer 11.000 návštevníkov. Z toho len v priebehu mája a júna veľkú skupinu, v počte až 4120, tvorili žiaci základných škôl a študenti. S návštevnosťou stúpol aj predaj rastlín. Predalo sa 3290 sadeníc rastlín a 58 sadeníc stromov. Ako každú sezónu najväčší záujem bol o plesnivec alpínsky, horec Clusiov, silenku bezbyľovú, astru alpínsku a dryádku osemlupienkovú. Hostia si tiež pochvaľovali chodník cez kosodrevinu okolo jazierka, ktorý sprístupnili len v tejto sezóne.

Verejnosti bola Expozícia tatranskej prírody po prvý raz sprístupnená 15. júna 1992. Odvtedy každoročne od druhej májovej nedele až do druhej septembrovej nedele majú návštevníci možnosť pozorovať meniacu sa farebnosť tatranských kvetov. Na ploche takmer tri hektáre v ôsmich vápencových a žulových alpíniách a mokradiach sa tu predstavujú takmer tri stovky bylín a drevín, počnúc rastlinstvom podhorských lúk cez lesný podrast až po vegetáciu alpínskeho a subniválneho stupňa.

Už ste čítali?