Dobré noviny
Agatha Christie poslala v detektívkach na onen svet stovky obetí
TASR
TASR

Agatha Christie poslala v detektívkach na onen svet stovky obetí

Spisovateľka napísala počas svojho života množstvo napínavých poviedok a románov charakteristických nevídanou rafinovanosťou.

Na archívnej snímke slávna britská autorka detektívnych románov Agatha Christie Foto: TASR/AP
 

Torquay/Bratislava 15. septembra (TASR) – Slávna britská autorka detektívnych románov Agatha Christie sa narodila 15. septembra pred 125 rokmi.

Z pera skvelej spisovateľky vzišli nadčasové príbehy v hlavnej úlohe s legendárnym detektívom Hercule Poirotom či slečnou Marplovou. Miliónmi čitateľov zbožňované diela Agathy Christie aj dnes zaujmú originálnymi zápletkami, detailne naplánovanými vraždami a ich brilantným vyriešením. Jej nevšedné logické myslenie a rozprávačský um vynikli v knihách ako Vražda v Orient Exprese (1934), Vraždy podľa abecedy (1936), Smrť na Níle (1937), Vražda na fare (1930) alebo Desať malých černoškov (1939).

Agatha Clarissa Christie sa narodila 15. septembra 1890 v britskom Torquay v dobre situovanej rodine. Ako dieťa hrala na klavíri a bola vášnivou čitateľkou detektívok, ktoré ju odmalička fascinovali. Túžila po kariére opernej speváčky, na vystupovanie však bola príliš plachá. Do prvého manželstva s dôstojníkom Archibaldom Christiem vstupovala ako veľmi zaľúbená žena. Manžela spoznala počas prvej svetovej vojny, keď pracovala ako zdravotná sestra a dobrovoľníčka v lekármi. Na fronte nadobudla rozsiahle znalosti o jedoch, ktorými neskôr zaujala vo svojich geniálnych dielach.

V roku 1920 publikovala prvý román Záhada na zámku Styles a v ňom čitateľov zoznámila so šarmantným belgickým detektívom Herculom Poirotom. Elegán s neuveriteľne bystrou šedou mozgovou kôrou vystupuje celkom v 33 jej románoch a mnohých poviedkach. Prvotina Agathy Christie sa nestretla s úspechom, ju to však neodradilo. V písaní pokračovala a jej hviezda začala stúpať. Detektívny román Vražda Rogera Ackroyda z roku 1926 sa stal doslova bestsellerom a dodnes patrí medzi autorkine najlepšie diela.

Radosť z kariérnych úspechov však narušili problémy v spisovateľkinom osobnom živote. Pre manželovu neveru a smrť milovanej matky bola psychicky na dne. Načas sa preto úplne stratila z verejného života, nikoho nekontaktovala a toto jej zmiznutie nikdy nebolo úplne vyjasnené. Prirodzená chuť tvoriť ju ale vrátila do života a zlomené srdce pomohol vyliečiť o 15 rokov mladší manžel – archeológ Max Mallowan.

Agatha Christie napísala počas svojho života množstvo napínavých poviedok a románov charakteristických nevídanou rafinovanosťou. Jej literárnym dielom sa ako červená niť tiahnu v prvom rade vraždy, ktoré nerieši len spomínaný Poirot, ale i sympatická staršia dáma s viktoriánskymi spôsobmi, slečna Jane Marplová. Autorka ponúka čitateľovi pútavé komplikované zápletky i vynikajúce vedomosti z toxikológie. Pôsobenie jedov je v jej dielach opísané s absolútnou presnosťou a bez jedinej odbornej chybičky. Z jej kníh sa predalo vyše dvoch miliárd výtlačkov. Aj filmové verzie nestarnúcich príbehov, najmä Smrť na Níle (Death on the Nile, 1937) a Vražda v Orient Exprese (Murder on the Orient Express, 1934) sa zaradili medzi klasiku. Ohromný celosvetový ohlas získala i divadelná hra Agathy Christie s názvom Pasca na myši (The Mousetrap, 1952), ktorú v londýnskom divadle St. Martin 's Theatre hrajú nepretržite od premiéry v roku 1952.

Svojho detektíva Poirota nechala Agatha Christie zomrieť rok pred vlastnou smrťou. Stal sa jedinou fiktívnou postavou, ktorá mala nekrológ na prvej stránke denníka New York Times.

Najpredávanejšia autorka svojej doby Agatha Christie zomrela 12. januára 1976 v britskom Wallingforde vo veku 85 rokov.

Už ste čítali?