Dobré noviny
Sídlo Európskeho parlamentu by sa malo využiť na ubytovanie migrantov
TASR
TASR

Sídlo Európskeho parlamentu by sa malo využiť na ubytovanie migrantov

Francúzsko trvá na tom, že Štrasburg, mesto ležiace na ľavom brehu rieky Rýn pri Nemecku, je povojnovým symbolom jednoty a priateľstva.

Európsky parlament v Štrasburgu. Foto: TASR/Štefan Puškáš
 

Štrasburg 10. septembra (TASR) - Obrovská moderná budova Európskeho parlamentu v Štrasburgu by sa mala využiť na ubytovanie migrantov, povedal počas parlamentného zasadnutia vo francúzskom Štrasburgu poslanec Zelených Philippe Lamberts.

Europoslanci by sa podľa belgického politika mali presunúť z francúzskeho mesta do budovy, ktorú majú na prácu v belgickom Bruseli. Lamberts to povedal v čase nových návrhov na prerozdelenie 160.000 utečencov, predložených Európskou komisiou, píše server BBC.

Príchod státisícov migrantov na starý kontinent vyvolal v európskej dvadsaťosmičke krízu. Utečenci sa po príchode do západoeurópskych krajín, najmä Nemecka a Rakúska, ubytovávajú v záchytných registračných strediskách.

"Tento parlament, kde sme sa dnes zišli, vlastne ho využívame iba 50 dní v roku," povedal Lamberts počas poslaneckej rozpravy po stredajšom prejave predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera.

"Ďalších 300 dní ostanú kancelárie 750 poslancov, všetky vykurované, všetky s vlastnou sprchovacou bunkou, prázdne a nevyužívané," povedal poslanec. "Navrhujeme, aby táto... perfektne vybavená budova bola využívaná ako dočasný domov pre migrantov a utečencov, pokým my pracujeme v Bruseli," vyhlásil, pričom svoj návrh zverejnil aj na Twitteri.

Zelení sú ostrými kritikmi pravidelného sťahovania Európskeho parlamentu medzi Bruselom a Štrasburgom a argumentujú, že je to drahé a poškodzuje to životné prostredie.

Francúzsko trvá na tom, že Štrasburg, mesto ležiace na ľavom brehu rieky Rýn pri Nemecku, je povojnovým symbolom jednoty a priateľstva. Z pravidelných ciest európskych poslancov, zamestnancov parlamentu, novinárov a členov lobingových skupín do Štrasburgu profitujú podľa BBC tiež tamojšie hotely, reštaurácie a iné služby.

Štrasburskú budovu europarlamentu otvoril v roku 1999 vtedajší francúzsky prezident Jacques Chirac.

Už ste čítali?