Dobré noviny
Odborníci vyvrátili fámy o džihádistoch medzi migrantmi
TASR
TASR

Odborníci vyvrátili fámy o džihádistoch medzi migrantmi

V Belgicku nebol v radoch utečencov identifikovaný žiadny výskyt teroristov.

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP
 

Brusel 11. septembra (TASR) - Európania sú zmätení možnou spojitosťou medzi migrantmi a džihádistami, keď diskusie na internete sú plné potenciálnych hrozieb teroristických útokov v spojitosti s migrantmi, čomu napomáhajú aj slová niektorých politikov. Belgická televízna stanica RTBF vo štvrtok na svojej online stránke vysvetlila, prečo ide o plané hrozby.

Na sociálnych sieťach sa v posledných dňoch šíria poplašné správy hovoriace o infiltrácii 4000 až 5000 džihádistov z Islamského štátu (IS) medzi utečencov pôvodom zo Sýrie, ktorí masovo prichádzajú na pôdu Európskej únie. Tieto informácie prebrali aj niektoré európske denníky. Či sú to však skutočné hrozby alebo iba fámy, pýta sa vo svojom článku RTBF.

Tieto informácie sa šíria najmä na sociálnych sieťach a falošných spravodajských serveroch, a sú vodou na mlyn najmä pre populistické a krajne pravicové hnutia, ktoré nahlas odsudzujú ústretovú politiku voči migrantom.

RTBF v snahe zistiť, či fámy o infiltrácii džihádistov medzi utečencov môžu byť pravdivé, oslovila viacerých odborníkov na dianie v Sýrii, ako aj ľudí z prostredia tajných služieb. Podľa nich myšlienka, že Islamský štát posiela tisíce džihádistov skrytých medzi migrantmi na ceste do Európy, je nezmyselná.

Thomas Pierret, profesor na univerzite v Edinburghu, kde prednáša na tému islamu a blízkovýchodnej politiky, je považovaný za špecialistu na Sýriu. Podľa jeho slov sa fámy o džihádistoch medzi utečencami dajú vyvrátiť dvoma argumentmi.

Prvým z nich je, že Islamský štát, ktorý bojuje na dvoch frontoch, v Sýrii a Iraku, potrebuje všetkých bojaschopných mužov. Nemôže si dovoliť odchod tisícok bojovníkov na neistú púť do Európy, kvôli nejakým dlhodobým hypotetickým operáciám. Ďalším argumentom je to, že IS má vo svojich radoch veľký počet európskych občanov, dobrovoľníkov. Sú to ľudia, ktorí majú európske pasy a môžu sa oveľa ľahšie pohybovať na území EÚ než utečenci, ktorí žiadajú o azyl a čelia nepredvídaným a nečakaným prekážkam.

Pierret tvrdí, že v tomto prípade ide iba o propagandu s cieľom "vyľakať verejnú mienku" a udržať obraz o utečencoch ako o verejnom nepriateľovi číslo jeden.

V podobnom duchu sa vyjadril aj Didier Leroy, vedecký výskumník na Kráľovskej vojenskej škole Belgicka. Špecialista na dianie v arabskom svete nie je prekvapený šírením podobných fám, pretože takáto "reklama" je v súlade so širšou komunikačnou stratégiou, pomoci ktorej Islamský štát terorizuje svojich nepriateľov.

Z hľadiska záujmov džihádistov má zmysel informačne terorizovať niektoré členské štáty EÚ, ktoré sú členom medzinárodnej koalície bombardujúcej ciele IS na irackom území. Leroy však upozornil, že informácie o vysokom počte infiltrovaných moslimských teroristov v radoch migrantov sú veľmi málo dôveryhodné.

V Belgicku nebol v radoch utečencov identifikovaný žiadny výskyt teroristov. RTBF upozornila, že príslušné úrady nechcú hovoriť na túto tému, potvrdzujú však, že je na mieste ostražitosť. V Belgicku platí, že každý nový prišelec žiadajúci Úrad pre cudzincov o azyl, je podrobne "preskenovaný" prostredníctvom novej spravodajskej služby, ktorá sa špecializuje na prejavy radikalizmu. Spisy podozrivých utečencov sú následne zasielané Štátnej bezpečnosti.

Už ste čítali?