Slovenský Červený kríž pomôže seniorom
TASR
TASR

Slovenský Červený kríž pomôže seniorom

V rámci svetového dňa prvej pomoci je cieľom upozorniť verejnosť na dôležitosť prvej pomoci a na potrebu vedieť ju poskytnúť.

Svetový deň prvej pomoci, si ho každý rok pripomína vyše 100 národných organizácií. Foto: TASR/AP
 

Ženeva/Paríž/Manchester/Bratislava 10. septembra (TASR) - Svetový deň prvej pomoci pripadá na druhú septembrovú sobotu, v tomto roku na 12. septembra. Slovenský Červený kríž (SČK) pri tejto príležitosti pripravuje ukážky prvej pomoci, simulované nehody v spolupráci s partnermi a kurzy prvej pomoci. V septembri špeciálne svoju pozornosť zameria na seniorov.

Ako ďalej uvádza SČK na svojej webovej stránke, aj pre seniorov sú informácie o poskytovaní prvej pomoci veľmi dôležité. Podľa SČK aj seniori si ľahko osvoja základné zručnosti a vedomosti z prvej pomoci, keďže tak môžu pomôcť sebe i svojim priateľom, napríklad včasným rozpoznaním príznakov mozgovej mŕtvice či privolaním prvej pomoci pri úraze.

Cieľom Svetového dňa prvej pomoci je upozorniť verejnosť na dôležitosť prvej pomoci a na potrebu vedieť ju poskytnúť. Význam tejto schopnosti sa prejaví najmä v kritických situáciách, akými sú nehody rôzneho druhu, domáce úrazy, ale aj pri prevencii chorôb.

Školenia o správnom poskytovaní prvej pomoci predstavujú jednu zo základných aktivít prakticky všetkých zo 186 národných spoločností Medzinárodnej federácie spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca (IFRCCS). Každý jedinec má byť schopný zachrániť život iného, ide o základný čin solidarity s inou ľudskou bytosťou, uvádza IFRCCS, ktorej je od 25. októbra 1993 členom aj Slovenský Červený kríž (SČK).

Na svojej webovej stránke SČK uviedol, že prvá pomoc je stav mysle a séria úkonov ponúkajúca ochranné a život zachraňujúce opatrenia ako predchádzať, alebo byť pripravený a poskytnúť prvotnú odozvu v krízových situáciách. Krízové situácie v sebe zahŕňajú nielen katastrofy, rôzne epidémie, ale aj dopravné nehody. Prvotný cieľ odozvy je minimalizovať dopad tých krízových situácií a stabilizovať a ošetriť postihnutú osobu do príchodu profesionálnej pomoci.

Od roku 2000, keď IFRCCS zaviedla Svetový deň prvej pomoci, si ho každý rok pripomína vyše 100 národných organizácií. Zámerom je informovať verejnosť, že správne poskytnutá prvá pomoc môže každý deň v najrôznejších kritických situáciách prispieť k záchrane ľudského života.

Medzinárodnú federáciu spoločností Červeného kríža a Červeného polmesiaca založili v roku 1919 v Paríži. Jej základy položilo päť spoločností - z Francúzska, Veľkej Británie, Talianska, Japonska a USA. Postupne sa k nim pripájali ďalšie národné spoločnosti. Sekretariát IFRCCS sídli v Ženeve.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…