Dobré noviny
UNESCO: Alfabetizácia je dôležitý motor pre trvalo udržateľný rozvoj
TASR
TASR

UNESCO: Alfabetizácia je dôležitý motor pre trvalo udržateľný rozvoj

V priebehu rokov sa pojem alfabetizácia, teda odstraňovanie negramotnosti, vyvíjal.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
 

Paríž 8. septembra (TASR) - Alfabetizácia a trvalo udržateľné spoločnosti - to je v roku 2015 téma Medzinárodného dňa gramotnosti, ktorý pripadá na 8. septembra. Alfabetizácia predstavuje dôležitý motor pre trvalo udržateľný rozvoj. Kompetencie čítania a písania tvoria nevyhnutnú podmienku na nadobudnutie ďalších vedomostí, kompetencií, postojov a hodnôt zásadných na vytváranie trvalo udržateľných spoločností, vyzdvihla na svojej internetovej stránke Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO). Hlavné oslavy Medzinárodného dňa gramotnosti sa v roku 2015 uskutočnia v sídle UNESCO v Paríži.

V priebehu rokov sa pojem alfabetizácia, teda odstraňovanie negramotnosti, vyvíjal. Pôvodný koncept, ohraničený na vyučovanie základných kompetencií - písať, čítať, počítať - je síce ešte stále pomerne rozšírený. Lenže objavili sa už aj nové spôsoby, ako chápať slovo alfabetizácia v súlade s tým, aby sa dalo reagovať na potreby vyučovania ľudí v globalizovanej a na požiadavku znalostí zameranej spoločnosti.

Od roku 1966 UNESCO každoročne 8. septembra pripomína Medzinárodný deň gramotnosti s cieľom upriamiť pozornosť verejnosti na analfabetizmus a mobilizovať ju, aby sa angažovala v jednom z dôležitých poslaní tejto organizácie - poskytovania základného vzdelania pre všetkých.

Boj proti neznalosti čítania a písania sa presadil ako jedna z hlavných úloh UNESCO už v roku 1946, keď sa konala prvá generálna konferencia tejto organizácie OSN.

Na Svetovom kongrese ministrov školstva v septembri 1965 v Teheráne účastníci rozhodli, že 8. september, deň slávnostného otvorenia kongresu, bude vyhlásený za Medzinárodný deň gramotnosti a sláviť sa bude v každej krajine na svete.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…