Nemci pustia utečencov do krajiny, Rakúšania ich vítali potleskom
TASR
TASR

Nemci pustia utečencov do krajiny, Rakúšania ich vítali potleskom

Utečencov, ktorí dnes v noci dorazili autobusmi do Rakúska privítali s potleskom, uvítacími plagátmi a jedlom.

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Viedeň/Budapešť 5. septembra (TASR) - Rakúsko a Nemecko dovolia z Maďarska prichádzajúcim migrantom pokračovať v ceste do tejto dvojice západoeurópskych krajín. Oznámil to v noci nadnes rakúsky spolkový kancelár Werner Faymann po dohode s maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Informovala o tom rakúska agentúra APA.

Dané rozhodnutie podľa úradu kancelára vyplynulo z dnešnej krízovej situácie na maďarských hraniciach a bolo koordinované so súhlasom nemeckej kancelárky Angely Merkelovej. Podľa informácií APA mali Faymann a Orbán o otázke migrantov telefonicky hovoriť až v sobotu ráno.

"Očakávame, že Maďarsko splní svoje európske záväzky, vrátane záväzkov vyplývajúcich z Dublinskej dohody," zdôraznil Faymann, ktorého citovala APA.

Rozhodnutie Rakúska a Nemecka pustiť migrantov na svoje územia oznámil kancelár Faymann tiež prostredníctvom statusu na Facebooku, napísala agentúra Reuters.

"Vzhľadom na dnešnú mimoriadnu situáciu na maďarských hraniciach Rakúsko a Nemecko súhlasili, že v tomto prípade dovolia utečencom pokračovať v ceste do svojich krajín," napísal Faymann.

Rakúske ministerstvo vnútra vydalo v piatok oznámenie, podľa ktorého je na príchod migrantov pripravená tamojšia polícia ako aj pracovníci Červeného kríža. Utečencom dovolia v Rakúsku požiadať o azyl.

Maďarská polícia začala v noci nadnes pristavovať autobusy na diaľnici M1 medzi Budapešťou a Viedňou. Od piatkového popoludnia po tomto 160 kilometrov dlhom úseku pešo smerom ku rakúskym hraniciam kráča zhruba 600-800 utečencov z Blízkeho východu a Afriky.

Reuters s odvolaním sa na svedkov píše, že do autobusov začali nastupovať prví migranti.

Kabinet premiéra Orbána v piatok večer na krízovom zasadaní rozhodol vyslať 100 autobusov, aby týchto migrantov - spolu s ďalšími dvoma tisíckami ďalších čakajúcich na vlaky do západnej Európy na Východnej železničnej stanici v Budapešti - odviezli na maďarsko-rakúsky hraničný priechod v Hegyeshalome.

Migranti sa pri nastupovaní do autobusov báli odvozu do táborov

Z Budapešti a Zsámbéku vyrazilo v noci nadnes prvých 11 autobusov, ktoré majú na základe piatkového nariadenia maďarskej vlády odviesť na Západ smerujúcich migrantov na maďarsko-rakúsky hraničný priechod, informovala agentúra DPA a dodala, že mnohí utečenci sa pri nastupovaní do autobusov báli odvozu do záchytných táborov.

Na Východnej železničnej stanici v Budapešti pristavili úrady podľa reportéra agentúry DPA celkovo 60 autobusov. Ďalšie dorazili ku výjazdu na diaľnici M1 pri meste Zsámbék asi 33 kilometrov západne od metropoly. Momentálne tam odpočíva 600-800 utečencov, ktorí sa v piatok vydali z hlavného mesta pešo na 160 kilometrov dlhý pochod po diaľnici M1 smerom ku rakúskym hraniciam.

Viacerí migranti boli pri nastupovaní o autobusov nedôverčiví a obávali sa toho, že ich namiesto ku rakúskym hraniciam zavezú do niektorého z maďarských záchytných táborov.

Z Východnej železničnej stanice v Budapešti vyrazilo podľa DPA prvých 10 autobusov.

O odjazde kolóny autobusov s utečencami z hlavnej vlakovej stanice v centre Budapešti informovala v noci nadnes tiež agentúra Reuters. Odchádzajúci migranti sa podľa svedkov usmievali na maďarských dobrovoľníkov, ktorí im tam v uplynulých dňoch nosili vodu a potraviny. Po tom, ako maďarské úrady v uplynulom týždni zastavili premávku všetkých vlakov do Rakúska a Nemecka, táborili pred hlavnou budapeštianskou stanicou stovky migrantov z Blízkeho východu a Afriky.

Zo stanovišťa utečencov na diaľnici M1 pri Zsámbéku vyrazil podľa maďarských médií zatiaľ iba jeden autobus. Migranti začnú nastupovať do ďalších až potom, keď tento prvý skutočne dorazí na maďarsko-rakúsky hraničný priechod v Hegyeshalome. Napísala to rakúska agentúra APA a dodala, že na mieste je k dispozícii 30 autobusov s kapacitou po 50 miest.

Maďarská vláda v piatok večer na krízovom zasadaní ústredného operatívneho štábu rozhodla vyslať 100 autobusov, aby migrantov z diaľnice M1 - spolu s dvoma tisíckami ďalších čakajúcich na vlaky do západnej Európy na Východnej železničnej stanici v Budapešti - odviezli na maďarsko-rakúsky hraničný priechod v Hegyeshalome.

Rakúšania privítali prvých migrantov z Maďarska potleskom a jedlom

Prvý autobus s utečencami z Maďarska dorazil v noci nadnes k rakúskym hraniciam. Informovala s tom agentúra DPA a odvolaním sa na maďarské média.

Podľa reportéra agentúry MTI migranti vystúpili z autobusu a pešo prešli cez hraničný priechod Hegyeshalom-Nickelsdorf do Rakúska, kde ich Rakúšania privítali s potleskom, uvítacími plagátmi a jedlom.

Rakúsky Červený kríž očakáva až 1500 utečencov

Príchod zhruba 800-1500 ľudí do rakúskeho záchytného utečeneckého tábora v Nickelsdorfe v okrese Neusiedl am See pri hraniciach s Maďarskom očakáva v nasledujúcich niekoľkých hodinách tamojší Červený kríž.

"Od úradov sme dostali správy, že môžeme očakávať od 800 do 1500 ľudí," povedal hovorca Červeného kríža v spolkovej krajine Burgenland Thomas Horvath, ktorého dnes citovala agentúra Reuters. "Pripravujeme pre nich postele, prístrešky, potraviny, nápoje, v prípade potreby bude k dispozícii tiež lekárska starostlivosť," dodal.

Z Maďarska stále prichádzajú desiatky utečencov

Rakúska polícia odhaduje, že v noci nadnes prešlo z Maďarska cez hraničný priechod Hegyeshalom-Nickelsdorf 2500-3000 migrantov. Z Nickelsdorfu medzitým odišiel vlak s asi 400 ľuďmi, ďalší s cieľovou stanicou Viedeň-Westbahnhof bude nasledovať, povedal pre agentúru APA náčelník polície v spolkovej krajine Burgenland Hanspeter Doskozil.

Spomínaný vlak skončí podľa hovorkyne rakúskych železníc (ÖBB) Sonji Hornerovej svoju cestu v Salzburgu (očakávaný príchod 10.30 h), kde migrantom poskytnú základnú starostlivosť. Väčšina z nich však už v Maďarsku oznámila, že chce pokračovať ďalej do Nemecka.

Okolo 400-500 ľudí našlo v Nickelsdorfe dočasné ubytovanie v hale využívanej počas hudobného festivalu Nova Rock. Približne rovnaký počet migrantov prevezú do Parndorfu. Ďalších "možno 1000 ľudí" čaká na parkovisku pre kamióny, uviedol Doskozil.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…