Česko má šancu na super investíciu. Čínsky gigant Alibaba má záujem
TASR
TASR

Česko má šancu na super investíciu. Čínsky gigant Alibaba má záujem

Medzi Číňanmi je o Cheb veľký záujem. Ak by sa spoločnosť rozhodla pre túto lokalitu, závod by mohol vyrábať tlmiče napríklad pre nemeckú automobilku BMW.

Zakladateľ najväčšieho čínskeho internetového obchodu Alibaba Jack Ma (vpravo) je zvyknutý na veľkú mediálnu pozornosť. Na snímke odovzdáva dar francúzskemu prezidentovi Francosiovi Hollandemu v Elyzejskom paláci. Foto: TASR/AP

Praha 2. septembra (TASR) - Čínsky internetový gigant Alibaba Group má zrejme namierené do Česka, konkrétne na západ tejto krajiny. Zástupcovia firmy si už boli podľa informácií MF DNES prezrieť novú priemyselnú zónu Dolní Dvory v Chebe. Tá by mala v budúcich rokoch ponúknuť až 3000 pracovných miest.

Lokalita v západnom Česku by sa Číňanom mohla hodiť vďaka blízkosti hranice s Nemeckom aj dostupnosti tamojšej diaľničnej siete. Čínsky kolos, ktorý okrem iného prevádzkuje internetový obchod Alibaba.com a konkuruje americkému Amazonu, by podľa zákulisných informácií mohol pri Chebe vybudovať prekladisko.

Už v apríli prenikla na verejnosť informácia, že Alibaba Group uvažuje o výstavbe veľkého dátového centra, pričom medzi kandidátmi sa vtedy objavila aj Česká republika. Z centra by spoločnosť obsluhovala Európu, do ktorej sa chystá expandovať so svojimi službami.

Informáciu o príchode čínskeho holdingu na české územie zatiaľ nikto oficiálne nepotvrdil. Nevyjadrila sa ani agentúra CzechInvest, ani developérska spoločnosť Accolade, ktorá má zaplnenie chebskej priemyselnej zóny na starosti. Podobné tajnosti však zvyknú sprevádzať každú významnejšiu investíciu.

Medzi Číňanmi je o Cheb veľký záujem. V priemyselnej zóne chce stavať závod aj spoločnosť BWI, ktorá vyrába dielce pre automobilový priemysel. Firma, ktorá je významným investorom s celosvetovou pôsobnosťou, má pobočky napríklad v Spojených štátoch, Mexiku alebo Poľsku. Ak by sa spoločnosť rozhodla pre Cheb, závod by mohol vyrábať tlmiče napríklad pre nemeckú automobilku BMW.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…