Kardinál Schönborn očakáva väčšiu angažovanosť cirkví voči utečencom
TASR
TASR

Kardinál Schönborn očakáva väčšiu angažovanosť cirkví voči utečencom

Viedenský arcibiskup reagoval na kritické hlasy týkajúce sa nedostatočnej angažovanosti cirkvi v pomoci utečencom, ohlásením kapacít pre prijatie viac ako 1000 migrantov.

Rakúsky kardinál Christoph Schönborn. Foto: TASR/AP

Viedeň 2. septembra (TASR) - Utečencov, ktorí boli doteraz provizórne umiestnení na niekdajšom rakúsko-maďarskom hraničnom priechode Nickelsdorf, prepravili dnes do haly využívanej pri rockovom festivale Nova. V hale zatiaľ našlo dočasné útočisko okolo 70 ľudí, ktorí tam môžu zostať až do 48 hodín a prebehne tam aj ich registrácia. K dispozícii sú najnutnejšie životné potreby, strava, ktorú poskytuje rakúska armáda, ale aj lôžka a sanitárne zariadenia.

Ako vyplýva zo slov policajného hovorcu Geralda Pangla pre verejnoprávny rakúsky rozhlas ORF, ide o reakciu na zmenu počasia, konkrétne na ochladenie spojené s blížiacou sa jeseňou. Nové podmienky pre utečencov sú výrazne lepšie ako na doterajšom mieste, hlavne sú v uzavretom priestore a teda chránení najmä pred nočným chladom.

Podľa Tobiasa Mindlera z krajinskej organizácie rakúskeho Červeného kríža v Burgenlande majú priestory v spomínanej hale, do ktorej prepravia aj ďalších asi 70 utečencov z haly diaľničnej spoločnosti ASFINAG v Parndorfe, kapacitu až 300 ľudí.

Viedenský arcibiskup, kardinál Christoph Schönborn, reagoval na kritické hlasy týkajúce sa nedostatočnej angažovanosti cirkvi v pomoci utečencom, ohlásením kapacít pre prijatie viac ako 1000 migrantov v nasledujúcich týždňoch.

Pre rakúsku televíziu ORF povedal, že viedenská arcidiecéza sa chystá v ďalších týždňoch umiestniť spomínaný počet utečencov v cirkevných priestoroch. Nové príbytky by mali vyrásť v srdci Viedne v okolí Dómu sv. Štefana.

Kardinál vyjadril pri tejto príležitosti očakávanie, že podobne sa zachovajú aj ďalšie rakúske diecézy, či farnosti alebo kláštory.

Christoph Schönborn očakáva od rakúskej vlády rýchlejšie garantovanie azylu pre utečencov zo Sýrie, ktorí i tak s 99-percentnou pravdepodobnosťou azyl dostávajú. Dlhotrvajúcu náročnú procedúru, ktorou v súčasnosti prechádzajú, považuje za chybu.

Kapacity pre umiestnenie utečencov hľadá naďalej rakúsky rezort vnútra, a to aj v súvislosti s pretrvávajúcou preplnenosťou záchytného tábora v Traiskirchene neďaleko Viedne. Okolo 1600 ľudí tam naďalej musí aj napriek poklesu nočných teplôt nocovať v stanoch.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…