Dobré noviny
Psíkov zamestnali v nemocnici, plnia veľmi dôležitú úlohu
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Psíkov zamestnali v nemocnici, plnia veľmi dôležitú úlohu

Najnovšie výskumy ukázali, že psy sú schopné odhaliť aj rakovinu.


Ilustračné foto: Pixabay

MILTON KEYNES 25. augusta - Psy dokážu ľuďom pomáhať v rôznych oblastiach. Okrem toho, že sú naozaj výbornými spoločníkmi, sú tiež neodmysliteľnou súčasťou záchranárskych zložiek. Pomáhajú napríklad horským záchranárom pri hľadaní ľudí zasypaných lavínou alebo policajtom pri hľadaní drog. Sú tiež náhradnými očami pre svojich slepých pánov a dokonca pomáhajú pri rôznych psychických chorobách. Najnovšie výskumy však ukázali, že psy sú schopné odhaliť aj rakovinu.

Charitatívny spolok Medical Detection Dogs získal povolenie na zamestnanie psíkov v nemocnici mesta Milton Keynes po tom, čo štúdie dokázali, že psy sú schopné odhaliť v moči rakovinu prostaty až v 93 percentách prípadov, uvádza portál metro.co.uk.

Klasické PSA testy (Prostate-Specific Antigen) sú často veľmi nepresné. Vykazujú pozitívne výsledky aj vtedy, keď pacienti rakovinu prostaty vôbec nemajú, no napriek tomu musia podstúpiť bolestivé biopsie. Vďaka psíkom a ich schopnostiam sa však dá mnohým zbytočným a nepríjemným vyšetreniam predísť.

Podľa urológa Iqbala Anjuma sú výsledky štúdie extrémne zaujímavou a vzrušujúcou perspektívou a mohli by znamenať obrovský pokrok v medicíne.

Ako je však možné, že psie ňufáky majú presnejšie výsledky ako urologické testy? Pachové molekuly nádoru sa uvoľňujú do moču pacienta, takže pre psy je už veľmi jednoduché zistiť, či vzorka tieto molekuly obsahuje. Pes skrátka zachytí špecifický pach týchto molekúl.

S najväčšou pravdepodobnosťou sú však psy schopné rozoznať aj iné druhy nádorových ochorení. Dôkazom toho je Dr. Claire Guestová, ktorej jej fenka Daisy v roku 2009 vyňuchala rakovinu prsníka a neustálym podpichovaním do hrudníka jej to dala najavo. Na základe toho Guestová neskôr založila spolok Medical Detection Dogs.

Už ste čítali?