Dobré noviny
Slovenskú ekonomiku drží nad vodou vývoz
SITA
SITA

Slovenskú ekonomiku drží nad vodou vývoz

Aj ďalší vývoj slovenskej ekonomiky bude závisieť predovšetkým od vývoja vonkajšieho dopytu.

BRATISLAVA 6. júna - Dynamika rastu slovenskej ekonomiky sa spomaľuje. Konštatuje to generálny riaditeľ sekcie makroekonomických štatistík Štatistického úradu SR František Bernadič, podľa ktorého to dokazujú aj aktuálne údaje o raste hrubého domáceho produktu (HDP).

Kým v prvom štvrťroku vlaňajška rástla slovenská ekonomika 3,4-percentným tempom, v prvom štvrťroku tohto roka vzrástla podľa spresnených údajov štatistikov o 3 %. "V slovenskej ekonomike naďalej dochádza k spomaleniu dynamiky rastu hrubého domáceho produktu," vyhlásil na stredajšej tlačovej besede Bernadič. Čistý vývoz, napriek spomaleniu dynamiky rastu, podľa Bernadiča drží slovenskú ekonomiku "nad vodou".

Pod spomalenie rastu ekonomiky v úvode roka sa podľa štatistikov podpísalo hlavne spomalenie rastu vonkajšieho dopytu a druhým výrazným faktorom je pokles domáceho dopytu.

Z hľadiska štruktúry HDP sa v prvom štvrťroku znížila konečná spotreba domácností o 0,1 %, avšak minuloročnú úroveň prevýšila konečná spotreba verejnej správy o 0,4 %. Podľa Bernadiča sa pod to podpísali aj marcové predčasné parlamentné voľby. "Ja osobne sa domnievam, že ide o jav prechodný a tento nárast v prvom kvartáli 2012 súvisel s predčasnými parlamentnými voľbami," konštatoval Bernadič.

Aj ďalší vývoj slovenskej ekonomiky bude pritom závisieť predovšetkým od vývoja vonkajšieho dopytu. V prípade domáceho dopytu Bernadič výrazné zmeny v ďalšom období nepredpokladá. "Oživenie domáceho dopytu je dosť nepravdepodobné alebo málo pravdepodobné," povedal v stredu generálny riaditeľ sekcie makroekonomických štatistík štatistického úradu.

Vonkajší dopyt by pritom podľa Bernadiča mal stále rásť, aj keď je otázna jeho dynamika. "Predpokladám, že sa dynamika rastu vonkajšieho dopytu bude istým spôsobom naďalej spomaľovať," uviedol Bernadič. Konkrétne tempo rastu vonkajšieho dopytu podľa jeho slov závisí hlavne od vonkajšieho prostredia, kľúčových obchodných partnerov Slovenska a predovšetkým od celkovej ekonomicko - politickej situácie v Európe.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…