Dobré noviny
Pochádzajú ľudia zo žiab? Dedičstvom môže byť štikútka, tvrdia vedci
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

Pochádzajú ľudia zo žiab? Dedičstvom môže byť štikútka, tvrdia vedci

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: reprofoto YouTube

Vedci na celom svete vykonávali mnoho výskumov a vytvorili množstvo hypotéz o tom, prečo sa nám štikúta.

Štikútka je podivný a nepríjemný, ale zároveň veľmi zaujímavý jav. Väčšina z nás ho už zažila neraz počas svojho života. Ale ako a prečo vlastne vzniká?

Lekársky „singultus“, teda štukútku, spôsobuje kŕčovité sťahovanie bránice - svalu oddeľujúceho hrudník od brucha. Pri prudkom nádychu ho sprevádza veľmi dobre známy zvuk tvorený v zovretých hlasivkách.

Podľa spoločnosti NHS choices nepoznáme presné spúšťače štikútania, ale môže ho spôsobovať napríklad pitie alkoholu, rýchle prehĺtanie šumivých nápojov, fajčenie alebo príliš rýchle hltavé jedenie.

Hoci vedci poznajú odpoveď na otázku, ako dochádza k štikútke, stále celkom nedokážu vysvetliť, prečo. Pravdepodobne neslúži žiadnemu konkrétnemu účelu. Neexistuje dokonca ani zaručený spôsob, ako sa tejto nepríjemnej reakcie nášho organizmu zbaviť. Samozrejme, určite ste už počuli o odporúčaniach, akými sú napríklad zadržanie dychu či vypitie pohára vody, avšak ani jeden z týchto tipov nebol oficiálne potvrdený ako spôsob, ktorým štikútanie spoľahlivo odstránite.

Niektorí vedci prišli s možnou, že štikútanie by mohlo byť formou epilepsie alebo by skrátka mohlo ísť o patologické štikútanie. To však nevysvetľuje jeho výskyt u zdravých jedincov.

Vedci na celom svete vykonávali mnoho výskumov a vytvorili množstvo hypotéz o tom, prečo sa nám štikúta. Podľa jednej štúdie z roku 2013 publikovanej v časopise BioEssays, hovorí skupina vedcov pod vedením Christiana Strausa o tom, že štikútanie je vlastne akási „opica“ z našej evolučnej minulosti. Straus a jeho kolegovia naznačujú, že štikútanie by mohlo pochádzať od našich obojživelných predkov. Demonštruje to na zisteniach o vývoji a funkcii dýchacích orgánov u žiab a u ľudí.

Podobných teórií a hypotéz je veľa. Ani jedna však nemá žiadne relevantné dôkazy, ktoré by potvrdili ich pravdivosť. Otázka prečo sa nám vlastne štikúta, tak ostáva nateraz stále nezodpovedaná.

Rekord v štikútke

Podľa Guinessovej knihy rekordov bol rekordmanom v štikútaní Američan Charles Osborne, ktorý štikútaô neprestajne od roku 1922 až do roku 1990, čo je neuveriteľných 68 rokov! Rok po tom, čo sa mu konečne prestalo štikútať, vo veku 97 rokov zomrel. Odborníci sa snažili spočítať, koľkokrát v priebehu svojho života zaštikútal. Bolo to až 430 miliónov krát, pričom bežný človek zaštikúta v priemere 2 300-krát za život.

Už ste čítali?