Dobré noviny
V lete vidíme farby inak
Klaudia Sedláková
Klaudia Sedláková

V lete vidíme farby inak

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Vnímanie farieb sa u ľudí mení medzi ročnými obdobiami napríklad tak, že v lete vidíme žltú farbu viac dozelena ako v zimných mesiacoch.

BRATISLAVA 7. augusta - Výskumníci z York University skúmali to, ako sa u človeka mení vnímanie farieb medzi ročnými obdobiami, a najmä to, ako dokážu ľudia spracovať odtieň známy ako unikátna žltá.

Ľudia rozlišujú štyri jedinečné odtiene – modrú, červenú, zelenú a žltú – pričom sa zdá, že tieto základné farby neobsahujú odtiene žiadnych ďalších farieb.

Pre vedcov je zvlášť zaujímavý odtieň nazývaný unikátna žltá, pretože ho vnímajú všetci ľudia rovnako, a to aj napriek tomu, že oči každého človeka sú odlišné. Vedci z katedry psychológie chceli zistiť, prečo je práve táto farba taká stabilná. Domnievajú sa, že vnímanie unikátnej žltej nezávisí od biologickej štruktúry oka, ale na farbe vonkajšieho prírodného prostredia.

„To, načo sme prišli je, že medzi ročnými obdobiami sa náš zrak prispôsobuje zmenám v našom okolí,“ tvrdí vedúci výskumu Lauren Welbourne a dodáva: „A práve preto v letnom období, keď je v prírode oveľa väčšie množstvo listov, musí náš vizuálny systém reagovať na to, že vníma viac zelene.“

Výskumníci testovali 67 mužov a žien v dvoch mesiacoch, január a jún. Účastníci boli umiestnení do zatemnenej miestnosti, kde si potom podľa potreby prispôsobili intenzitu svetla. Následne boli požiadaní, aby na stroji nazývanom kolorimeter posúvali koliesko dopredu a dozadu, až kým prišli na miesto, kde sa podľa nich nachádza spomínaná unikátna žltá – bez náznaku zelenej alebo červenej farby. V júni dobrovoľníci označili za žltú farbu takú, ktorá mala nádych dozelena, zatiaľ čo v januári bola úplne žltá, čo dokazuje, že naše oči v týchto mesiacoch vnímajú farby inak.

„Toto je prvýkrát, čo sa preukázalo, že zmeny v prírodnom prostredí ovplyvňujú vnímanie farieb,“ prezrádza jedna z vedkýň. „Čím viac sa naučíme o spracovávaní farieb naším zrakom, tým lepšie porozumieme tomu, ako vidíme svet. Taktiež nám to pomôže pri diagnostikovaní a liečení rôznych zrakových porúch,“ uzatvorila.

Už ste čítali?