Obama strávil narodeninový deň so začínajúcimi podnikateľmi
TASR
TASR

Obama strávil narodeninový deň so začínajúcimi podnikateľmi

Predtým, než mu skupina mladých inovátorov zaspievala Happy Birthday, Obama vyhlásil, že sa už teší na to, ako všetky inovácie uvidí v praxi.

Barack Obama, archívne foto Foto: TASR/AP/Ben Curtis

Washington 5. augusta (TASR) - Americký prezident Barack Obama strávil utorok, keď oslávil svoje 54. narodeniny, účasťou na prezentácii inovácií a sériou stretnutí so začínajúcimi podnikateľmi zastupujúcimi viac ako 30 startupov.

Ako informovala agentúra AP, Obama sa tak počas tohto tzv. White House Demo Day porozprával s robotickým medveďom, ktorý má deti choré na cukrovku učiť, ako pristupovať k tejto chorobe. Oboznámil sa aj s návrhom na výrobu lítiových batérií do mobilov, počítačov a áut a s aplikáciou Duolingo, určenou na výučbou cudzích jazykov, o ktorej sa vyjadril, že by ju rád využil na zlepšenie svojich znalostí španielčiny.

Predtým, než mu skupina mladých inovátorov zaspievala "Happy Birthday", Obama vyhlásil, že sa už teší na to, ako všetky inovácie uvidí v praxi. "A majte na pamäti, že asi o 18 mesiacov budem potrebovať prácu," dodal zo žartu.

Obama počas White House Demo Day oznámil nové vládne záväzky týkajúce sa verejného a súkromného sektora. Ide o účasť snáh vlády posilniť rozmanitosť v rámci podnikania a viac presadzovať partnerstvá medzi firmami a mestami či federálnymi úradmi.

Americký prezident v tejto súvislosti pripomenul, že v USA síce sídli najvyšší počet high-tech spoločností na svete, ale upozornil, že nie každý v Spojených štátoch má šancu, aby si splnil svoje sny, pretože pretrvávajú problémy so získavaním počiatočného kapitálu.

"Je vždy ťažké dostať sa k tým správnym ľuďom, ale niekedy je to ešte ťažšie, ak ste žena alebo príslušník menšiny, ktorí až príliš často musia bojovať len o miesto pri stole," povedal Obama.

Podľa údajov Bieleho domu tri percentá amerických startupov vedú ženy a jedno percento Afroameričania. Obama sa vyjadril, že šancu by mal dostať každý a dodal, že "budúci Steve Jobs by sa mohol volať Stéphanie či Esteban". Zdôraznil, že treba využiť celý potenciál Ameriky a "nenechať viac ako polovicu tímu sedieť na lavičke".

S oslavami svojich 54. narodenín začal Obama už cez víkend, keď sa so svojimi priateľmi stretol v štáte Maryland, kde si zahrali golf. Oslavy pokračovali v prezidentskej rezidencii Camp David, vzdialenej od Washingtonu asi 100 kilometrov.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…