Friedrich Engels udivoval svet svojimi encyklopedickými znalosťami
TASR
TASR

Friedrich Engels udivoval svet svojimi encyklopedickými znalosťami

Bol tvorcom tradičného marxizmu založeného na historickom materializme a dialektike.

Friedrich Engels, archívne foto Foto: TASR/AP

Barmen/Bratislava 5. augusta (TASR) – V stredu 5. augusta uplynie 120 rokov od úmrtia nemeckého filozofa a sociológa Friedricha Engelsa.

Názorový súčasník a spoločník Karola Marxa je považovaný za menšieho mysliteľa ako jeho spolupracovník, k vývoju filozofických stanovísk marxizmu však prispel viac. Bol tvorcom tradičného marxizmu založeného na historickom materializme a dialektike.

Friedrich Engels sa narodil 28. novembra 1820 v nemeckom Barmene ako najstaršie z deviatich detí textilného fabrikanta. Na gymnáziu v rodnom meste patril k veľmi nadaným študentom, rok pred maturitou však zo školy na želanie otca odišiel a začal pracovať v rodinnej textilke. Súčasne sa priúčal obchodníckej praxi v Brémach. V roku 1841 nastúpil Engels na ročnú vojenskú službu do Berlína. Vo voľných chvíľach chodil na prednášky z filozofie, zaujalo ho najmä učenie Georga Wilhelma Friedricha Hegela. Nasledovali roky praxe v otcovom podniku na spracovanie vlny v Manchestri vo Veľkej Británii. Tu sa spoznal s Lizzie Burnsovou, ktorá sa stala jeho životnou družkou. Za manželku si ju zobral až v roku 1878, deň pred jej smrťou.

V roku 1844 na návšteve v Paríži vo Francúzsku spoznal Karola Marxa a začalo sa ich priateľstvo i plodná spolupráca. O štyri roky neskôr vyšiel v Londýne Marxov a Engelsov Manifest komunistickej strany (1848). Brožúrka začínajúca sa slovami "Po Európe mátoží strašidlo — strašidlo komunizmu" a končiaca výzvou "Proletári všetkých krajín spojte sa!", bola dlhé roky jednou zo základných príručiek ľavicových strán a hnutí vo svete. V revolučných rokoch 1848-1849 pracoval Engels v redakcii Marxových novín Neue Rheinische Zeitung v Kolíne nad Rýnom. Po neúspechu marcovej revolúcie musel utiecť z rodného Nemecka cez Paríž a belgický Brusel do Švajčiarska.

V roku 1850 sa filozof Friedrich Engels vrátil do Británie ako prokurista do firmy Ermen&Engels v Manchestri. Slušné výnosy z továrne mu umožnili finančne podporovať Karola Marxa s rodinou. V roku 1867 vyšla s Engelsovou pomocou prvá časť najväčšieho Marxovho diela Kapitál. O dva roky neskôr predal svoje podiely vo firme a ako zámožný muž sa usadil v blízkosti Marxovho bytu v Londýne. Stal sa členom 1. internacionály a prebral starostlivosť o sekretariáty v Belgicku, Dánsku, Portugalsku, Španielsku a v Taliansku. Po smrti Karola Marxa zostal Engels v Británii a pracoval na závere druhého dielu Kapitálu, ktorý vyšiel v roku 1885. V roku 1893 sa zúčastnil na kongrese 2. internacionály vo švajčiarskom Zürichu a prijal čestné predsedníctvo na kongrese. Dokončil taktiež tretí diel Kapitálu.

Prvým väčším dielom Friedricha Engelsa bolo Postavenie robotníckej triedy v Anglicku. Nasledovala Sedliacka vojna v Nemecku, Revolúcia a kontrarevolúcia v Nemecku, Anti-Dühring, Dialektika prírody, Pôvod rodiny, súkromného vlastníctva a štátu, Ludwig Feuerbach a rozklad klasickej nemeckej filozofie, Vývoj socializmu od utópie k vede a mnohé ďalšie. Pri písaní prác mu pomáhali rozsiahle vedomosti z histórie a prírodných vied, ktoré získal dôkladným samoštúdiom a tiež skutočnosť, že ovládal 13 jazykov.

Friedrich Engels zomrel po krátkej chorobe 5. augusta 1895 v Londýne. Zo svojho veľkého majetku odkázal značnú sumu nemeckej sociálnej demokracii, ktorá spravuje dedičstvo po ňom, aj po Karolovi Marxovi. Podľa jeho priania bola urna s jeho popolom hodená do mora pri Eastbourne na južnom pobreží Anglicka v Británii, kde vo voľných chvíľach veľmi rád odpočíval.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…