Kráľovná matka bola pre britskú monarchiu osobnosťou storočia
TASR
TASR

Kráľovná matka bola pre britskú monarchiu osobnosťou storočia

Mala aj svoje záľuby a neresti, medzi ktoré patrili kone, dostihy a gin s tonikom. Ľud ju zbožňoval a považoval za milú elegantnú dámu, ktorá spája minulosť a slávu monarchie so smutnou súčasnosťou.

Na archívnej snímke z roku 1993 kráľovná matka so svojimi dcérami, kráľovnou Alžbetou II. (vpravo) a princeznou Margaret počas osláv svojich 93. narodenín v Clarance House v Londýne. Foto: TASR/AP

Londýn 4. augusta (TASR) – Od narodenia britskej kráľovnej matky Alžbety uplynie v utorok 4. augusta 115 rokov.

Ako manželka kráľa Juraja VI. bola britskou kráľovnou od roku 1936 do jeho smrti v roku 1952. Po jeho úmrtí bola známa ako kráľovná matka (Queen Mum), aby nedošlo k zámene s jej dcérou, aktuálne vládnucou britskou panovníčkou Alžbetou II.

Jej Veličenstvo kráľovná matka Alžbeta sa narodila ako Elizabeth Angela Marguerite Bowesová-Lyonová 4. augusta 1900 v rodine škótskeho šľachtica grófa zo Strathmore-Kighorne. Život lady Elizabeth sa odvíjal celým 20. storočím, poznamenaným rýchlymi a radikálnymi historickými zmenami. Vychovávali a vzdelávali ju doma, vo veku desiatich rokov už vedela plynule rozprávať po francúzsky. Počas prvej svetovej vojny sa sídlo jej rodičov - hrad Glamis - zmenil na nemocnicu a mladá Elizabeth pomáhala pri starostlivosti o pacientov.

Za budúceho kráľa Juraja VI. sa vydala v apríli 1923. V roku 1936 sa jej manžel nečakane stal kráľom, keď jeho brat Eduard VIII. abdikoval. Korunovácia nového britského monarchu sa uskutočnila 12. mája 1937.

Kráľovná matka Alžbeta prežila najväčšie a najkrvavejšie tragédie ľudských dejín - obidve svetové vojny. Prežila tiež smrť svojho manžela i sklamanie z rozvodových afér rodu Windsorovcov. Kráľovi Jurajovi VI. bola veľkou oporou a radkyňou. Nechýbala jej elegancia, šarm či láskavé vystupovanie.

Svojím zmyslom pre povinnosť si "Queen Mum" hneď od začiatku vydobyla výnimočné postavenie a spečatila ho obdivuhodným postojom počas druhej svetovej vojny, keď ju nacistický vodca Adolf Hitler označil za nebezpečnú ženu. Práve v tomto období bola pre britskú monarchiu skutočnou osobnosťou storočia.

Miesto v srdciach Britov si získala v čase, keď aj napriek vážnemu ohrozeniu Buckinghamského paláca počas náletov nacistov v rokoch 1940-41 odmietol kráľovský pár opustiť britskú metropolu a ani svoje dcéry neposlal do bezpečia v zámorí. Už niekoľko hodín po útokoch kráľovná povzbudzovala v rozbombardovaných londýnskych uliciach postihnutých. Na kráľovské pomery vyjadrila nebývalú solidaritu s obyvateľmi chudobných častí metropoly. "Ak môžu trpieť obyvatelia East Endu, tak môžem trpieť aj ja," vyhlásila vtedy.

Mala aj svoje záľuby a neresti, medzi ktoré patrili kone, dostihy a gin s tonikom. Ľud ju zbožňoval a považoval za milú elegantnú dámu, ktorá spája minulosť a slávu monarchie so smutnou súčasnosťou. Povestná bola aj zmyslom pre humor, jednofarebnými kostýmčekmi a najmä legendárnymi klobúkmi so sieťkou.

Rady významného európskeho panovníckeho rodu Windsorovcov kráľovná matka Alžbeta opustila 30. marca 2002 vo veku 101 rokov. Panovníčkino zdravie sa v priebehu predchádzajúcich týždňov podlomilo po smrti jej najmladšej dcéry princeznej Margaret, ako aj v dôsledku ťažkého zápalu priedušiek.

Životnú dráhu kráľovnej matky Alžbety zaznamenali svetové médiá ako doslova symbol jednej éry. "Rozumela britskému naturelu a jej srdce patrilo tejto starej, na tradície bohatej krajine a jej obyvateľom, ktorým svojím štýlom a neotrasiteľnou dôstojnosťou slúžila takmer 80 rokov," tak ju vnímal jej vnuk, následník trónu princ Charles.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…