CDU/CSU má vďaka Merkelovej šancu na absolútnu väčšinu v Bundestagu
TASR
TASR

CDU/CSU má vďaka Merkelovej šancu na absolútnu väčšinu v Bundestagu

Spiegel vo svojej správe uviedol, že Merkelová mala stretnutie s vedením CDU, na ktorom sa diskutovalo o volebnej stratégii strany.

Na snímke nemecká kancelárka Angela Merkelová, archívne foto. Foto: TASR/AP

Berlín 2. augusta (TASR) - Vďaka postoju nemeckej kancelárky Angely Merkelovej k riešeniu dlhovej krízy v Grécku by nemeckí kresťanskí demokrati mohli mať reálnu šancu získať absolútnu väčšinu v Spolkovom sneme, ak by sa parlamentné voľby v Nemecku konali na budúci týždeň. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnili dnes v Berlíne.

Výsledky sa objavili deň po tom, ako nemecký spravodajský magazín Spiegel v sobotu informoval, že Merkelová má v pláne uchádzať sa opäť o úrad nemeckej kancelárky, ktorý by v prípade úspechu kresťanských demokratov v parlamentných voľbách v roku 2017 zastávala štvrté funkčné obdobie.

Hovorkyňa Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) odmietla správu magazínu komentovať. Samotná kancelárka, ktorá 17. júla oslávila 61. narodeniny, je momentálne na dovolenke v Alpách.

Spiegel vo svojej správe uviedol, že Merkelová mala stretnutie s vedením CDU, na ktorom sa diskutovalo o volebnej stratégii strany. Podľa magazínu Merkelová svoj zámer oficiálne oznámi začiatkom roku 2016. K možnosti, že by sa uchádzala o funkciu spolkovej kancelárky, sa Merkelová doteraz verejne nevyjadrovala.

Merkelová, ktorá je kancelárkou od roku 2005 a Nemecko - najsilnejšiu ekonomiku v Európe - v roku 2008 previedla cez finančnú krízu a aktívne hľadá aj riešenie problémov v eurozóne, patrí dlhodobo medzi najobľúbenejších politikov v Nemecku, čo je v prípade kancelára nezvyčajné.

Podľa prieskumu, ktorý pre nedeľník Bild am Sonntag urobil inštitút Emnid, by Merkelovej CDU a jej sesterská CSU získali 43 percent hlasov, čo je absolútna väčšina.

Prieskum, na ktorom sa zúčastnilo 1860 ľudí, ukázal, že CDU/CSU prvýkrát od júna 2005 dosiahli takú podporu voličov ako dohromady všetky ostatné strany, ktoré by prekročili päťpercentnú hranicu nevyhnutnú na vstup do parlamentu.

Na základe toho by Merkelová mohla vládnuť bez kompromisov v otázkach, ako je dôchodková reforma či minimálna mzda. Počas vlády koalície CDU so sociálnymi demokratmi Merkelová musela pristúpiť na viacero kompromisov.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…