Merkelová sa chce v roku 2017 uchádzať o úrad spolkovej kancelárky
TASR
TASR

Merkelová sa chce v roku 2017 uchádzať o úrad spolkovej kancelárky

Spiegel vo svojej správe uviedol, že Merkelová mala stretnutie s vedením CDU, na ktorom sa diskutovalo o volebnej stratégii strany.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová, archívne foto. Foto: TASR/AP

Berlín 1. augusta (TASR) - Angela Merkelová má v pláne uchádzať sa opäť o úrad nemeckej kancelárky, ktorý by v prípade úspechu kresťanských demokratov v parlamentných voľbách v roku 2017 zastávala štvrté funkčné obdobie. Bez uvedenia zdroja o tom informovalo najnovšie vydanie spravodajského magazínu Spiegel.

Hovorkyňa Merkelovej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) odmietla správu magazínu komentovať. Samotná kancelárka, ktorá 17. júla oslávila 61. narodeniny, je momentálne na dovolenke v Alpách.

Spiegel vo svojej správe uviedol, že Merkelová mala stretnutie s vedením CDU, na ktorom sa diskutovalo o volebnej stratégii strany. Podľa magazínu Merkelová svoj zámer oficiálne oznámi začiatkom roku 2016. K možnosti, že by sa uchádzala o funkciu spolkovej kancelárky, sa Merkelová doteraz verejne nevyjadrovala.

Merkelová získala funkciu predsedníčky spolkovej vlády tretíkrát v roku 2013, keď sa postavila na čelo koaličného kabinetu CDU so sociálnymi demokratmi.

Merkelová, ktorá Nemecko - najsilnejšiu ekonomiku v Európe - v roku 2008 previedla cez finančnú krízu a aktívne hľadá aj riešenie problémov v eurozóne, patrí dlhodobo medzi najobľúbenejších politikov v Nemecku, čo je v prípade kancelára nezvyčajné.

V Nemecku nie sú žiadne limity na počet volebných období, ktoré by sa vzťahovali na funkciu kancelára. Helmut Kohl tento úrad zastával 16 rokov a v roku 1998 sa uchádzal aj o piate funkčné obdobie, ale prehral súboj so sociálnym demokratom Gerhardom Schröderom. Pokiaľ ide o sympatie občanov, ani jeden z nich nebol taký populárny ako teraz Merkelová, uviedla agentúra Reuters.

Merkelová je v Nemecku taká obľúbená, že jeden z lídrov SPD, predseda vlády spolkovej krajiny Šlezvicko-Holštajnsko Torsten Albig, nedávno uviedol, že SPD by proti nej v roku 2017 radšej ani nemala stavať protikandidáta. "Odvádza skvelú robotu," uviedol Albig pre NDR TV.

Nedávno sa pritom objavili aj špekulácie, že Merkelová by mohla v polovici funkčného obdobia z funkcie odstúpiť, čo však poprel jej hovorca Steffen Seibert, ktorý vtedy uviedol, že Merkelová sa ohľadom svojej kandidatúry na funkciu kancelárky rozhodne až krátko pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnia koncom roku 2017.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…