Maďarské Ekocentrum ponúka aj podmorské zážitky v najväčšom akváriu
TASR
TASR

Maďarské Ekocentrum ponúka aj podmorské zážitky v najväčšom akváriu

Akvárium v hodnote 2,5 milióna eur vybudovali z eurofondov.

Ilustračné foto Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Bratislava/Poroszló 31. júla (TASR) – Druhé najväčšie maďarské jazero Tisa je centrom ekoturizmu. Vodná plocha s rozlohou 127 štvorcových kilometrov ponúka množstvo možností na aktívny pohyb nielen vo vode, ale i na suchu. Ojedinelé ekocentrum je vybudované na brehu jazera v obci Poroszló.

Toto turisticko-vzdelávacie stredisko pre deti a mládež zoskupuje a sprostredkúva aj dospelým návštevníkom prírodné hodnoty jazera a údolia rieky Tisa. Jeho hlavnou atrakciou je najväčšia sústava sladkovodných akvárií v Európe, ktorá je prvou vodnou zoologickou záhradou Maďarska na prezentáciu pôvodných živočíšnych druhov. Prechádzka medzi dvoma poschodiami akvárií ponúka prírodný zážitok akoby po dne hlbokého jazera. Popri množstve menších druhov rýb plávajú vyše metrové šťuky, ešte dlhšie sumce, vyzy a iné vodné živočíchy z Karpatskej kotliny i 12-ročné vydry. Tie pri kŕmení sú zábavnou exhibíciou pre divákov, preto je oproti ich akvária malá tribúna na sedenie.

"Šesť metrov vysoká sústava akvárií s objemom milión litrov vody má priehľadný skloplast s hrúbkou 8 milimetrov. Akvárium je štyri metre pod zemou, aby v ňom bola stála teplota vody 22 až 24 stupňov Celzia, 25 stupňov už nesmie byť. Elektrickú energiu na ohrev vody si vyrábame zo slnečnej energie. Po oboch bokoch akvária je vyše 100 ton piesku, cez ktorý filtrujeme vodu," na nedávnej exkurzii predstavil Ekocentrum slovenským novinárom riaditeľ Regionálneho turistického centra v Poroszló Lajos Szabó.

Akvárium v hodnote 2,5 milióna eur vybudovali z eurofondov. Je postavené v pôvodnom koryte rieky Tisa, ktoré spevnili 1,5 metra hrubou betónovou podlahou, aby bola odolná aj voči zemetraseniu.

Ekocentrum s celoročnou prevádzkou je otvorené od 27. apríla 2012. Na jeho prvom poschodí je učebňa biológie. V nej možno spoznávať i skúmať drobné ryby a ďalšie vodné živočíchy, pod mikroskopom aj povrch blchy, časti mravca, oko či krídlo muchy. Konferenčná sála pre sto osôb je okrem rôznych skupinových podujatí využívaná i ako galéria, kde sa striedajú výstavy umeleckých diel od rôznych autorov. Vedľajšia miestnosť slúži na zážitkové hranie sa detí do 12 rokov, ktoré môžu skúsiť pocit pri letení v obrovskej makete muchy. K dispozícii sú videá s prírodopisnými 3D filmami. Na siedmom poschodí je vyhliadková veža s nekonečným výhľadom na jazero a ostatné okolie.

Vo vonkajšom živočíšnom areáli možno vidieť viaceré malé Európske korytnačky močiarne i jednu obrovskú korytnačku, zlatého šakala, jazveca, rôzne druhy oviec, bociany. Je tam aj voliéra pre zranené vtáky a zatiaľ pokusne chovná stanica pre vážky, ktorých v okolí Tisy lieta vyše 30 druhov.

"Máme osemhektárový areál a chceme v ňom postupne vybudovať voliéry pre vtákov aj samostatný rastlinný areál," prezradil rozvojové plány Lajos Szabó.

Podľa neho Ekocentrum bude čoskoro ešte lákavejšie aj pre cyklistov, pretože v meste Tiszafüred v septembri majú otvoriť najväčšie maďarské cyklistické centrum s rôznymi inovatívnymi službami a vyhliadkovou terasou. Je na trase EuroVelo11 a možno ju absolvovať až z Košíc.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…