Dobré noviny
Vaginálna mykóza trápi ženy najmä v lete: Čo ju spôsobuje a ako jej predísť?
Dobré noviny
Dobré noviny

Vaginálna mykóza trápi ženy najmä v lete: Čo ju spôsobuje a ako jej predísť?

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Štatistiky hovoria jasne. Až 75 % žien prekoná minimálne raz za život kvasinkové ochorenie známe ako vaginálna kandidóza či mykóza, ktorej nepríjemné príznaky trápia ženy často práve v letných mesiacoch. Ako jej účinne prechádzať, aby ste si mohli vychutnať dovolenku bez vaginálnych ťažkostí? Aj to sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

K vzniku kandidózy dochádza najmä kvôli kvasinkám druhu Candida albicans. Tie sa v našom tele nachádzajú bežne a nie sú nebezpečné. V pošvovej sliznici každej ženy sa totiž za normálnych podmienok nachádzajú Lactobacily, teda mliečne baktérie, ktoré zaručujú, aby sa tieto kvasinky nerozmnožovali. Keď však dôjde k narušeniu pošvovej rovnováhy, kvasinky sa začnú vo veľkom množiť a otravná mykóza je na svete.

Príznaky, ktoré neprehliadnete

Príznaky kvasinkových ochorení určite neprehliadnete. Tým najzákladnejším príznakom je biely výtok z pošvy, ktorý vyvoláva nepríjemné svrbenie, prípadne pálenie. Tento výtok je väčšinou hustý a môžu sa v ňom objavovať aj hrudky. Buď nezapácha, alebo, naopak, výrazne pripomína droždie. Sprievodným príznakom sú ďalej bolesti pri močení či pohlavnom styku, ktoré vám jasne dajú najavo, že niečo s vami nie je v poriadku.

Čo všetko je spúšťačom vaginálnej kandidózy?

Príčinami vzniku kvasinkových infekcií je množstvo a nie všetky sú doposiaľ známe. K najčastejším spúšťačom tohto ochorenia však patrí napríklad cukrovka, stres, oslabený imunitný systém, tehotenstvo, užívanie antibiotík či hormonálnej liečby, ako aj niektorých druhov antikoncepcie. K ďalším veľmi častým dôvodom patrí aj nosenie obtiahnutého oblečenia, syntetickej spodnej bielizne, nadmerná hygiena, respektíve nesprávna intímna hygiena.

 

Prečo sa však mykózam tak dobre „darí“ najmä v lete? Dôvod je jednoduchý. Na premnožení kvasiniek sa totiž podieľa aj zmena klímy, nosenie mokrých či vlhkých plaviek, kúpanie sa v horúcej či chlórovanej vode či časté používanie tampónov. Pozor si treba dávať aj na zvýšenú konzumáciu sladkých jedál, ktoré taktiež podporujú rozmnožovanie kvasiniek.

Leto bez kúpania a zmrzliny? Myslite radšej na prevenciu

Po zvážení všetkých dôvodov, ktoré spôsobujú kvasinkové infekcie, by sa mohlo zdať, že sa buď vzdáme všetkého dobrého, čo leto so sebou prináša, alebo sa jednoducho ochoreniu nevyhneme. Najlepším riešením je však včasná prevencia. Ako teda môžete predísť kvasinkovému ochoreniu?

 

  • Nenoste syntetickú bielizeň, uprednostnite bavlnu, ktorá dobre absorbuje pot

  • Namiesto priliehavého oblečenia zvoľte vzdušné, voľné oblečenie

  • Nemusíte sa úplne vzdať kúpania. Vo vode ale nezotrvávajte príliš dlho, najmä v chlórovanej, a len čo z vody vyjdete, osprchujte sa a osušte. Vyvarujte sa noseniu mokrých plaviek, vždy majte k dispozícii aj suché na prezlečenie

  • S hygienou to nepreháňajte. Obmedzte pričasté umývanie (max. dvakrát denne) a vyhnite sa parfumovaným mydlám. Umývajte sa prípravkom určeným na intímnu hygienu, prípadne len čistou vodou

  • Pri umývaní, ale aj po použití WC postupujte vždy smerom spredu zozadu, aby sa do pošvy nedostali baktérie z konečníka

  • Vyhnite sa parfumovaným toaletným papierom i vložkám

  • Dbajte na časté vymieňanie tampónov i vložiek

  • Obmedzte konzumáciu cukru a dodržujte pitný režim. Príjem dostatočného množstva tekutín pomáha znižovať koncentráciu kvasiniek

  • Majte vždy svoj vlastný uterák, ktorý si budete pravidelne meniť

  • Výrazne pomôcť môže aj užívanie správnych probiotík

Po ktorých probiotikách siahnuť?

Na trhu je dostupné obrovské množstvo probiotík, preto je náročné sa v nich orientovať. Pri predchádzaní kvasinkových infekcií je dobré siahnuť po takých, ktorých zloženie sa presne cieli na tento problém. Probiotiká Super Dophilus od spoločnosti Monsea obsahujú jedinečnú kombináciu baktérií Lactobacillus acidophilus a Lactobacillus salivarius, ktoré vám pomôžu udržať i obnoviť rovnováhu v intímnej oblasti.

Tieto probiotiká pôsobia priamo proti premnoženiu kvasinky a šíreniu kvasinkovej infekcie, urýchľujú liečbu vaginálnej kvasinkovej infekcie, podporujú antimykotickú liečbu a čo je ich veľkým pozitívom, pomáhajú zvyšovať imunitu organizmu voči opakovanej infekcii. Sú teda vhodné nielen ako prevencia, ale aj ako podpora liečby už vzniknutej kandidózy.

(PR)

Už ste čítali?