Medzinárodný deň tigrov vyhlásili pred piatimi rokmi v meste na Neve
TASR
TASR

Medzinárodný deň tigrov vyhlásili pred piatimi rokmi v meste na Neve

Sviatok tigrov si v rôznych krajinách pripomínajú rôzne.

Mláďa bieleho bengálskeho tigra Foto: TASR/AP

Moskva 27. júla (TASR) - Medzinárodný deň tigrov (International Tiger Day) pripadajúci na 29. júla sa v roku 2015 nebude sláviť len na zemskom povrchu, ale aj vo vzduchu. Ako informovala ruská tlačová agentúra RIA-Novosti, cestujúci spoločnosti Transaero dostanú darčeky a suveníry. Stroj na linke Moskva-Soči-Moskva bude mať na nosnej časti namaľovanú tigriu hlavu a na trupe lietadla budú tigrie pásy, samotný let dostal názov pruhovaný. Medzinárodný deň tigrov vyhlásili v roku 2010 na Medzinárodnom fóre o problematike zachovania tigrov na Zemi, ktoré sa konalo v Sankt-Peterburgu (Petrohrad). Samit sa zjednodušene označuje aj ako "tigrí samit".

Zoologická záhrada v Moskve pripravila pre návštevníkov na 29. júla 2015 pri príležitosti Medzinárodného dňa tigrov tematické hry, súťaže, kvízy a ďalšie podujatia. Očakáva sa program aj v ďalších ZOO v rôznych štátoch sveta. Medzi hlavné ciele Medzinárodného dňa tigrov patrí informovanie verejnosti o problematike zániku tigrej populácie, o spôsoboch jej zachovania a zvyšovania počtu tigrov žijúcich vo voľnej prírode.

Sviatok tigrov si v rôznych krajinách pripomínajú rôzne. Ako ďalej uvádza portál tigromania.ru v niektorých zoologických záhradách môžu tigrom po celý deň dávať osobitnú slávnostnú stravu. V divej prírode žijúcim tigrom sa bude dariť lepšie: medzinárodná organizácia Global Tiger Initiative (GTI) zozbierala 350 miliónov dolárov na zachovanie tigrov a predstavitelia GTI vyhlásili, že k roku 2022 sa tigria populácia nielenže nezníži, ale jej početný stav sa podarí dvojnásobne zvýšiť.

V roku 2015 vo voľnej prírode žije približne 510-540 kusov tigrov.

V súčasnosti už peniaze podľa zdroja tigromania.ru nie sú takým problémom ako iné skutočnosti: napríklad v Indii pre zvýšené požiadavky na drevo a nerastné suroviny sa výrazne znižuje priestor pralesov, v ktorých žijú tigre a ich prirodzená korisť.

Medzinárodné fórum o problematike zachovania tigrov na Zemi sa konalo 21.-24. novembra 2010 v Petrohrade. Zúčastnili sa na ňom zástupcovia vlád, rôznych organizácií z 13 krajín sveta, najmä zo štátov, v ktorých žijú tigre - napríklad, okrem Ruskej federácie, z Bangladéša, Čínskej ľudovej republiky, Laosa, Nepála. Popri politikoch na fórum pricestovali predstavitelia ochranárskych organizácií, Dohovoru o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín (CITES), Medzinárodnej organizácie kriminálnej polície (INTERPOL), Svetovej colnej organizácie (WCO), Svetovej banky a ďalších. V tom čase predseda ruskej vlády Vladimir Putin osobitne privítal ako účastníka fóra amerického herca Leonarda DiCapria. Počas fóra jeho účastníci vypracovali program na zvýšenie počtu tigrov žijúcich v prírode do roku 2022 na svete. Rok 2022 má byť podľa čínskeho lunárneho kalendára Rokom tigra.

Za ostatných 100 rokov sa počet voľne žijúcich tigrov na Zemi znížil zo 100.000 na 3200 kusov, informovala v roku 2010 televízna stanica Prvý kanál (1.tv.ru). Práve pre túto skutočnosť sa v meste na Neve stretli odborníci z 13 krajín sveta na osobitne tigrom venovanom samite. Premiér Putin na fóre konštatoval, že v Rusku sa z polovice 20. storočia podarilo zvýšiť populáciu tigrov z 30 na 450 kusov. "Prirodzene my sa tu teraz zaoberáme problematikou zachovania tigrov, no nikto nám dnes vo svete nebude vyčítať, že sa venujeme nejakými maličkosťami: že sme zavolali hlavy štátov, ministrov, členov vlády, aby sme sa venovali mačkám. Všetkým je jasné, že nehovoríme len o jednom konkrétnom predstaviteľovi živej prírody - o tigrovi. Ide tu o viac, o to, že na štátnej úrovni sa začíname zaoberať problematikou zachovania živej prírody," zdôraznil v príhovore premiér Putin.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…