Obama chce po skončení mandátu tráviť viac času s kenskou rodinou
TASR
TASR

Obama chce po skončení mandátu tráviť viac času s kenskou rodinou

Barack Obama sa stal prvým úradujúcim americkým prezidentom, ktorý navštívil Keňu.

Americký prezident Barack Obama (uprostred) sa objíma so svojou nevlastnou sestrou Aumou Obamovou, vpravo stojí kenský prezident Uhuru Kenyatta počas slávnostného privítania na medzinárodnom letisku v Nairobi 24. júla 2015. Obama v piatok pricestoval na svoju prvú návštevu Kene vo funkcii prezidenta. Foto: TASR/AP/Evan Vucci

Nairobi 26. júla (TASR) - Americký prezident Barack Obama hodlá po skončení svojho funkčného obdobia tráviť viac času so svojou kenskou rodinou. "Vzhľadom na moju prácu a všetko, čo ju obklopuje, nie je možné, aby som sem prišiel na týždeň a stretol sa s každým," uviedol v sobotu Obama, ktorý je na štvordňovej štátnej návšteve Kene a Etiópie.

Obama navštívil rodinu svojho otca, ktorý zomrel v roku 1982 pri dopravnej nehode, "v džínsoch a s ruksakom na chrbte" v roku 1992. V obci Kogelo pri Viktóriinom jazere sa vtedy stretol s príbuznými svojho otca a predstavil im svoju snúbenicu Michelle, s ktorou sa oženil v ten istý rok. Do Kene zavítal i ako senátor v roku 2006.

"Keď sa opäť stanem radovým občanom, budem mať viac priestoru na kontakt. Keď sem prídem nabudúce, už azda nebudem mať na sebe oblek," uviedol prezident podľa agentúry DPA na tlačovej konferencii v kenskej metropole Nairobi. Zároveň prisľúbil, že sa do tejto východoafrickej krajiny vráti aj so svojimi dcérami Maliou a Sashou.

Predchádzajúci večer strávil Obama s desiatkami príbuzných vrátane jeho nevlastnej starej matky Sarah Obamovej a nevlastnej sestry Aumy Obamovej na slávnostnej večeri v nairobskom hoteli. "Bolo tam viacero vzdialených členov rodiny, s ktorými som sa predtým ešte nestretol. Prežili sme nádherné chvíle," dodal prezident.

Obama sa stal prvým úradujúcim americkým prezidentom, ktorý navštívil Keňu. Rovnaké prvenstvo mu bude patriť aj v prípade Etiópie, kde ho očakávajú dnes.

Jeho cesta však vyvolala aj znepokojenie ľudskoprávnych skupín, ktoré tvrdia, že Keňa i Etiópia zneužívajú obavy o vnútornú bezpečnosť ako zámienku pre potláčanie nezávislých médií, občianskej spoločnosti a základných demokratických slobôd.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…