M. Lajčák hovoril v San Salvádore o demokracii a udržateľnom rozvoji
TASR
TASR

M. Lajčák hovoril v San Salvádore o demokracii a udržateľnom rozvoji

Delegáti z niekoľkých desiatok krajín v hlavnom meste Salvádora diskutovali o spôsobe prepojenia dobrého vládnutia a hospodárskeho rozvoja v kontexte napĺňania globálnych rozvojových cieľov.

Na archívnej snímke podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák Foto: TASR - Štefan Puškáš

San Salvádor 24. júla (TASR) – "Demokracia je základná podmienka pre dlhodobý udržateľný rozvoj a mala by byť jeho ústredným bodom," uviedol podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák na ministerskej konferencii Spoločenstva demokracií v San Salvádore.

Delegáti z niekoľkých desiatok krajín v hlavnom meste Salvádora diskutovali o spôsobe prepojenia dobrého vládnutia a hospodárskeho rozvoja v kontexte napĺňania globálnych rozvojových cieľov.

Minister M. Lajčák vo svojom vystúpení zdôraznil úlohu, ktorú pri budovaní demokracie zohráva občianska spoločnosť: "Občianska spoločnosť je jedným zo základných pilierov demokracie. Predstavuje nenahraditeľný príspevok k presadzovaniu demokratických hodnôt, ochrane a rešpektu ľudských práv."

Aj preto kladie Slovensko v diskusiách o formulovaní cieľov udržateľného rozvoja dôraz na budovanie inkluzívnej spoločnosti a efektívnych fungujúcich inštitúcií. Podľa ministra M. Lajčáka sa pritom opierame o vlastnú skúsenosť z úspešného procesu demokratizácie a transformácie, vrátane posilňovania občianskej spoločnosti. "Slovenská skúsenosť slúži ako príklad a inšpirácia v ďalších krajinách, ktoré transformáciou prechádzajú alebo sa na ňu ešte len pripravujú. Už dnes sa o tieto skúsenosti aktívne delíme predovšetkým s krajinami západného Balkánu a Východného partnerstva," poznamenal v San Salvádore M. Lajčák.

Spoločenstvo demokracií je neformálna iniciatíva na podporu a šírenie demokracie založená v roku 2000. Jej cieľom je dopĺňať demokratizačné aktivity ďalších medzinárodných fór, pričom poskytuje platformu aj na interakciu s mimovládnym sektorom a občianskou spoločnosťou. O aktuálnych úlohách a aktivitách tejto iniciatívy hovoril M. Lajčák počas pobytu v San Salvádore s generálnou riaditeľkou sekretariátu spoločenstva Mariou Leissnerovou.

Účasť na 8. ministerskej konferencii Spoločenstva demokracií spojil minister M. Lajčák s bilaterálnou návštevou Salvádoru a viacerými dvojstrannými rokovania s partnermi z Latinskej Ameriky a Ázie.

Minister M. Lajčák sa stal prvým členom slovenskej vlády, ktorý navštívil Salvádor. Na rokovaniach s viceprezidentom krajiny, ministrom zahraničných vecí a ministrom hospodárstva zdôraznil, že hoci Slovensko a Salvádor nemajú otvorené otázky, potenciál vzájomnej spolupráce nie je využitý. "Stredná Amerika je pre Európsku úniu strategickým partnerom a v existujúcej asociačnej dohode máme potrebný právny rámec na rozvoj najmä ekonomickej spolupráce. Teraz ho treba naplniť obsahom," poznamenal na stretnutí s viceprezidentom Óscarom Ortizom. O identifikácii oblastí možnej spolupráce hovoril M. Lajčák podrobnejšie s ministrom hospodárstva Tharsisom Salomónom Lópezom a jeho námestníčkou Merlin Barrerovou. S rezortným kolegom Hectorom Martínezom sa minister M. Lajčák podrobnejšie venoval možnostiam tesnejšej regionálnej spolupráce medzi krajinami Vyšehradskej štvorky a krajinami Stredoamerického integračného systému SICA.

Podobná téma dominovala aj na jeho stretnutí s ministrom zahraničných vecí Guatemaly Carlosom Raúlom Moralesom Moscosom. Obaja tiež prediskutovali aktuálne výzvy, ktorým v súčasnosti čelí tak región strednej Ameriky ako aj strednej Európy a osobitne sa pristavili pri otázke ochrany hraníc a cezhraničnej kriminality. Minister M. Lajčák pozval partnera na návštevu Slovenska, počas ktorej by mali prebrať konkrétne možnosti rozšírenia dvojstrannej spolupráce.

Minister. Lajčák rokoval na okraj ministerskej konferencie v San Salvádore aj s ministrom zahraničných vecí Mogolska Lundegom Purevsurenom, kde poukázal na tradičné historické väzby medzi našimi krajinami ako aj úspešný proces transformácie, ktorým prešlo Slovensko i Mongolsko. Pripomenul však, že v súčasných dvojstranných vzťahoch existujú nevyužité rezervy na zintenzívnenie spolupráce a partnera pozval na návštevu SR.

M. Lajčák tiež absolvoval stretnutie s indickým ministrom pre vonkajšie záležitosti Vidžájom Kumarom Singhom. Vyzdvihol pritom úlohu Indie na globálnej scéne a ocenil tradične dobré vzťahy oboch krajín. Okrem možností posilnenia dvojstrannej spolupráce partneri prediskutovali aj aktuálne zahranično-politické otázky ako je ukrajinská kríza, imigrácia a reforma OSN. Minister M. Lajčák tiež tlmočil záujem V4 pokračovať v konzultáciách s Indiou vo formáte V4 plus a posunúť ich na vyššiu politickú úroveň.

TASR o tom informoval Tlačový odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…