Školské odbory chcú ostrý štrajk, ponuku vlády nepríjmu
SITA
SITA

Školské odbory chcú ostrý štrajk, ponuku vlády nepríjmu

Predseda školských odborov pripomenul, že päťpercentné zvýšenie miezd nepokryje ani dvojročnú infláciu. Odborári chcú 30 percent a jedinou cestou je ostrý štrajk.

 

BRATISLAVA 10. októbra - Päťpercentné zvýšenie platov pedagógov, ktoré ponúka vláda, je neprijateľné. Zhodli sa na tom šéfka Slovenskej komory učiteľov (SKU) Mária Barancová a predseda Nových školských odborov (NŠO) Ľudovít Sebelédi. Podľa neho by mali učitelia vstúpiť do ostrého štrajku.

"Pre nás je málo aj tých desať percent, navrhujeme 30 percent," doplnil Sebelédi pre agentúru SITA. Pripomenul, že päťpercentné zvýšenie miezd nepokryje ani dvojročnú infláciu a reálne platy učiteľov klesajú.

"Vyzerá to, že jedinou cestou je ostrý štrajk," dodal s tým, že definitívne musí rozhodnúť Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy (OZPŠaV). Podľa neho aj veľa členov odborového zväzu tlačí na štrajk a boli by veľmi sklamaní, ak by sa preň odborový zväz nerozhodol.

Predsedníčka Slovenskej komory učiteľov by uvítala, keby boli splnené požiadavky štrajku, ktorým učitelia v septembri bojovali za desaťpercentné zvýšenie platov. O ďalšom postupe však budú ešte rokovať s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy.

Odbory sa zaoberajú finančným ohodnotením učiteľov

Podľa šéfa Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy Pavla Ondeka nejde o nové požiadavky. "O tieto veci sa usiluje odborový zväz už niekoľko rokov, neboli sme úspešní," doplnil pre agentúru SITA. Momentálne sa však odbory zaoberajú finančným ohodnotením učiteľov. Postupne sa budú meniť zákony, ktoré súvisia so školstvom a určite bude priestor aj na tieto návrhy, dodal.

Minister školstva Dušan Čaplovič pevne verí, že školskí odborári racionálne zvážia ponuku na päťpercentné zvýšenie platov.

V porovnaní s inými profesiami vo verejnej správe podľa neho budú mať v podstate zvýšenie o desať percent. Odborári pôvodne žiadali desaťpercentné zvýšenie miezd, 15. októbra sa rozhodnú, či pre svoje požiadavky pôjdu do štrajku.

Minister Čaplovič neprestáva dúfať

"Ja pevne verím, že odborári sa budú rozhodovať predovšetkým racionálne, zvážia všetky možnosti. A to zvýšenie s tým, že sa nebude krátiť ani o tých päť percent pre učiteľov, tak je to v podstate oproti iným profesiám zvýšenie o desať percent. Budú mať viac zdrojov na platy pre učiteľov, nepedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov," povedal minister školstva pred dnešným rokovaním vlády.

Na mzdy zamestnancov vo verejnej správe, s výnimkou pedagogických pracovníkov, má ísť na budúci rok o päť percent menej peňazí.

Minister financií Peter Kažimír v utorok na rokovaní ponúkol odborárom zvýšenie platov o päť percent, čo predstavuje celkovo 62 miliónov eur. Kým sa odborári vyjadria, rezort financií vytvorí v budúcoročnom rozpočte osobitnú rezervu v kapitole verejnej pokladničnej správy v tejto výške.

Ak odborári ponuku prijmú, prostriedky pôjdu do kapitoly ministerstiev školstva, práce a vnútra. Dohoda zahŕňa aj výdavky, ktoré s tým budú mať samosprávy.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…