Dobré noviny
Úvodnú etapu Okolo Slovenska vyhral Talian Rossi
SITA
SITA

Úvodnú etapu Okolo Slovenska vyhral Talian Rossi

Etapou v okolí Liptovského Mikuláša sa začal 56. ročník pretekov Okolo Slovenska.

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 5. júna - Talian Enrico Rossi z tímu Meridiana Kamen sa stal víťazom úvodnej etapy cyklistických pretekov Okolo Slovenska, ktorá mala štart i cieľ v Liptovskom Mikuláši a merala 158,1 km.

Dvadsaťročný pretekár sa presadil v záverečnom súboji v uliciach centra Liptova s Rusom Alexandrom Prišpetným z tímu Itera Kaťuša. Rossi sa zároveň stal prvým lídrom 56. ročníka.

Tretí prišiel do cieľa Maroš Kováč z Dukly Trenčín Trek, ktorý je vďaka bodom z rýchlostných prémií lídrom súťaže aktivity.

O výsledkoch etapy sa rozhodlo prakticky už krátko po štarte. Asi na desiatom kilometri unikla trojica Rossi, Prišpetnyj a Kováč, ktorá si postupne vypracovala takmer 9-minútový náskok. Trio na troch 52-kilometrových okruhoch spolupracovalo. Pelotón síce v druhej polovici etapy vyvinul veľkú snahu, ale manko už nedokázal zlikvidovať. Asi 30 km pred cieľom nastúpil Prišpetnyj, jeho atak zachytil Rossi a dvojica prišla spolu až do cieľa, kde na páske mal viac síl Talian. Maroš Kováč za vedúcim duom zaostal o 3:39 min.

"Som veľmi spokojný, že sa mi podarilo vyhrať etapu. Žlté tričko asi v ďalších dvoch etapách neudržím, keďže nie som dobrý vrchár. Na týchto pretekoch všetci budeme pracovať pre nášho lídra Davida Rebellina. V úvode sa jazdilo v úzkych uličkách, bolo nutné byť vpredu. Zrazu som sa dostal do úniku, čo som nečakal. Spolu sme ťahali, pelotón zareagoval neskoro. Ruský jazdec sa síce snažil, ale na rovine som ho pred Mikulášom dostihol a v závere som si veril. Šprintovať som začal asi 500 m pred páskou, pozíciu som si dobre pripravil. Pokúsim sa tento rok ešte o jedno etapové prvenstvo," povedal v cieli Rossi.

V pochmúrnom počasí dával o sebe vedieť Maroš Kováč. Trenčan od úvodu napĺňal ambície svojho tímu na pretekoch sa čo najviac zviditeľniť. Kováč vyhral obe rýchlostné prémie a je lídrom súťaže aktivity. V bodovaní vrchárov je zatiaľ druhý za Prišpetným.

"V úvode síce pršalo, ale bolo to v pohode. V technických pasážach po štarte som sa snažil byť vpredu. Po chvíľke som sa obzrel a zistil som, že som sám a za mnou sa vydali Talian a Rus. Pelotón potom akoby zastal. Snažil som sa bodovať na prémiách, lebo už z minulosti viem, že každá sekunda navyše je dobrá. V záverečnom okruhu mi už trochu chýbali sily, mierne kopčeky nahrali súperom," povedal v už slnečnom cieli v Liptovskom Mikuláši Maroš Kováč.

Hlavný pelotón priviedol do cieľa s odstupom rovných 5 minút na víťaza Poliak Blažej Janiaczyk. V popredí na celkovom 6. mieste finišoval Juraj Sagan, na ôsmom Michael Kolář.

Výsledky

1. etapa (Liptovský Mikuláš - Liptovský Mikuláš, 158,1 km): 1. Enrico Rossi (Tal.) Meridiana Kamen 3:47:06 h, 2. Alexander Prišpetnyj (Rus.) Itera-Kaťuša - rovnaký čas ako víťaz, 3. Maroš Kováč (SR) Dukla Trenčín +3:39 min, 4. Blažej Janiaczyk (Poľ.) Bank BGZ, 5. Werner Riebenbauer (Rak.) RC Arbö Wels, 6. Juraj Sagan (SR) reprezentácia SR, 7. Niels Reynvoet (Belg.) Lotto Belisol, 8. Michael Kolář (SR) Dukla Trenčín Trek, 9. Andris Smirnovs (Lot.) Rietumu-Delfin, 10. Sylwester Janiszewski (Poľ.) CCC Polsat, ... 15. Matej Jurčo (SR) Whirlpool-Author, 16. Jakub Bučo (SR) Inter Bratislava, 17. Lukáš Bátora (SR) CK Banská Bystrica všetci +5:00

Poradie po 1. etape: 1. Enrico Rossi (Tal.) Meridiana Kamen 3:46:53 h, 2. Alexander Prišpetnyj (Rus.) Itera-Kaťuša +4 s, 3. Maroš Kováč (SR) Dukla Trenčín +3:42 min, 4. Blažej Janiaczyk (Poľ.) Bank BGZ, 5. Werner Riebenbauer (Rak.) RC Arbö Wels, 6. Juraj Sagan (SR) reprezentácia SR, 7. Niels Reynvoet (Belg.) Lotto Belisol, 8. Michael Kolář (SR) Dukla Trenčín Trek, 9. Andris Smirnovs (Lot.) Rietumu-Delfin, 10. Sylwester Janiszewski (Poľ.) CCC Polsat, ... 15. Matej Jurčo (SR) Whirlpool-Author, 16. Jakub Bučo (SR) Inter Bratislava, 17. Lukáš Bátora (SR) CK Banská Bystrica všetci +5:13.

Už ste čítali?

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu otvorenejší a priateľskejší. Ale pije sa naozaj priveľa

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť za katedrou, vydal sa s krompáčom do sveta

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…