Dobré noviny
Štátne hmotné rezervy odtajnili zmluvu k továrni na vakcíny
SITA
SITA

Štátne hmotné rezervy odtajnili zmluvu k továrni na vakcíny

Materiály podľa slov premiéra Roberta Fica potvrdzujú, že do výstavby sa už preinvestovalo viac ako desať miliónov eur, pričom zatiaľ nikto nevie, kto bude závod prevádzkovať.

BRATISLAVA 5. júna - Správa štátnych hmotných rezerv (SŠHR) odtajnila zmluvy týkajúce sa výstavby fabriky na výrobu vakcín proti pandemickej chrípke v Malackách.

Materiály podľa slov premiéra Roberta Fica potvrdzujú, že do výstavby sa už preinvestovalo 10,7 mil.eur, pričom zatiaľ nikto nevie, kto bude závod prevádzkovať.

Bývalého kabinetu sa Fico pýta, prečo celý projekt utajnil, prečo sa kupoval pozemok za necelých pol milióna eur v Malackách, keď Imuna Pharm Šarišské Michaľany ponúkala pozemky za jedno euro a prečo sa preinvestovalo 10,7 milióna eur bez toho, aby bolo jasné, kto bude fabriku na výrobu vakcín prevádzkovať, keďže ide o záležitosť náročnú na potrebné licencie, povolenia a samozrejme i financie.

O tom, ako sa bude ďalej postupovať a akým spôsobom sa stavba ukončí, má rozhodnúť SŠHR. Premiér pripúšťa viaceré varianty, napríklad hľadanie budúceho prevádzkovateľa, najhoršou by bolo ukončenie projektu pre už preinvestované peniaze.

Zámer zabezpečiť výrobnú kapacitu pre vakcíny proti pandémii chrípky schválila prvá vláda Roberta Fica v roku 2009. "Domnievali sme sa, že taká výroba by bola najefektívnejšia v areáli Imuna Šarišské Michaľany, spoločnosť mala licenciu na výrobu vakcín, infraštruktúru, boli i ponuky zo strany spoločnosti. Bol som prekvapený, že prevádzka sa nestavia v areáli v Michaľanoch ale v Malackách," uviedol Fico.

Pripomenul, že jeho kabinet by nikdy nezačal stavbu novej fabriky bez toho, aby nebol známy jej prevádzkovateľ, keďže štát sám o sebe vakcíny vyrábať nemôže. Netuší, prečo predchádzajúca vláda postupovala práve takýmto spôsobom, továreň sa zatiaľ nedá akokoľvek využiť.

Už ste čítali?

Namiesto stužkovej jej pripravovali pohreb. Barborka si nestihla splniť veľký sen, no darovala život

Počas svojho krátkeho života bola anjelik, ktorý všade rozdával…

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…