Povinné kvóty pre utečencov nakoniec nebudú. Presadila sa dobrovoľnosť
TASR
TASR

Povinné kvóty pre utečencov nakoniec nebudú. Presadila sa dobrovoľnosť

Detaily o spôsobe relokácií však majú byť spresnené neskôr, čo je aj zásluhou nesúhlasu viacerých členských krajín so zavádzaním povinných kvót, ako to presadzovala Európska komisia.

Bez popisu Foto: TASR/AP

Brusel/Bratislava 26. júna (TASR) - Lídri EÚ sa v noci nadnes, po prvom dni summitu v Bruseli, dohodli na potrebe prerozdelenia 40.000 žiadateľov o azyl vo všetkých krajinách únie. Detaily o spôsobe relokácií však majú byť spresnené neskôr, čo je aj zásluhou nesúhlasu viacerých členských krajín so zavádzaním povinných kvót, ako to presadzovala Európska komisia.

Predseda Európskej rady Donald Tusk na tlačovej konferencii v ranných hodinách oznámil, že premiéri a prezidenti sa nakoniec zhodli, že pomôžu uvoľniť utečenecký tlak na Taliansko a Grécko a prevezmú 40.000 žiadateľov o azyl z týchto krajín v priebehu nasledujúcich dvoch rokov.

Ďalších 20.000 utečencov bude presídlených z krajín mimo EÚ, čo sa týka hlavne vysídlencov zo Sýrie. Tusk pripomenul, že ministri vnútra EÚ sa do konca júla majú dohodnúť na schéme relokácií na dobrovoľnej báze.

Diskusie lídrov o otázkach migrácie trvali nečakane dlho a viaceré zdroje potvrdili, že boli "búrlivé". Nemenovaný diplomatický zdroj naznačil, že taliansky premiér Matteo Renzi po odmietnutí povinných kvót zo strany viacerých členských krajín zareagoval veľmi emotívne a odkázal, že "ak to chcete riešiť na dobrovoľnej báze, ak je toto vaša predstava o Európe, tak si ju nechajte pre seba, my sa so situáciou vyrovnáme sami". Dodal, že "buď je tu solidarita, alebo nemíňajte náš čas".

Nočné rokovania naznačili aj napätie medzi Tuskom a predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom, ktorý vo štvrtok - len niekoľko hodín pred začatím summitu - trval na princípe povinných kvót pre migrantov. Tusk a Juncker si nakoniec podali ruky a spoločne vystúpili pred novinármi, šéf exekutívy EÚ však existujúci názorový rozkol potvrdil slovami, že sa podarilo dosiahnuť "skromné rozhodnutie". A dodal, že Európa nie vždy realizuje svoje ambície, o ktorých hovorí pri každej príležitosti.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…