Dobré noviny
V Muránskej Dlhej Lúke je na aktivičných prácach asi 80 ľudí
TASR
TASR

V Muránskej Dlhej Lúke je na aktivičných prácach asi 80 ľudí

Väčšina z nich je z neďalekej rómskej osady Rúbanka, priamo z obce je len 12 až 13 ľudí.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Milan Podmaník

Muránska Dlhá Lúka 15. júna (TASR) – V obci Muránska Dlhá Lúka vykonáva aktivačné práce približne 80 nezamestnaných. Ako pre TASR uviedol starosta Marek Nosko, väčšina z nich je z neďalekej rómskej osady Rúbanka, priamo z obce je len 12 až 13 ľudí. Okrem nich ešte v dedine pracujú aj nezamestnaní, ktorí majú zo zákona povinnosť odpracovať mesačne 32 hodín, tých však eviduje úrad práce.

"Aktivačných pracovníkov využívame hlavne na udržiavanie čistoty v obci, teda na zametanie ulíc, zbieranie odpadkov, kosenie a hrabanie zelene na verejných priestranstvách. V zime vykonávajú tiež odhŕňanie snehu a posýpanie chodníkov a niektorí kúria v kotolni," vymenoval jednotlivé činnosti starosta. Títo pracovníci sú podľa neho pre obec aj ekonomickým prínosom, keďže zabezpečujú práce, na ktoré by samospráva inak musela vyčleniť vlastných zamestnancov.

Časť aktivačných pracovníkov v Muránskej Dlhej Lúke využívajú aj vo výrobe. "Tých šikovnejších sme zamestnali pri vyrábaní betónových žľabov na odvádzanie vody z ulíc. Máme vyrobené drevené formy, ktoré slúžia na ich prípravu a hotové výrobky potom podľa potreby používame na rôznych miestach v dedine," vysvetlil Nosko.

Ako ďalej spomenul, medzi jednotlivými aktivačnými pracovníkmi sú však veľké rozdiely. "S niektorými sa dá bez problémov spolupracovať, ale s inými je to veľmi ťažké," načrtol starosta. Podľa jeho vyjadrenia je potrebné ich neustále kontrolovať, keďže niektorí majú sklony utekať z práce a vyskytli sa aj prípady krádeží materiálu.

Celkové pracovné výkony nezamestnaných vo veľkej miere závisia od koordinátorov. "Čím lepšieho koordinátora máte, tým lepší je výkon aktivačných pracovníkov. Teraz nám však úrad práce navýšil objem finančných prostriedkov na koordinátorov, takže sa to trochu zlepšilo," konštatoval starosta.

Okrem organizačnej stránky sú pre obec nezanedbateľnou záťažou aj administratívne povinnosti, súvisiace s aktivačnými pracovníkmi. "Všetko treba zložito evidovať, a tým pádom nám veľmi narastá papierová agenda," priblížil Nosko. Ako však dodal, napriek tomu projekt hodnotí celkovo pozitívne. "Keď sa to dobre zmanažuje, obec si môže týmto spôsobom dosť pomôcť," podotkol. Najhorším riešením pre obec aj starostu by bolo podľa jeho slov vôbec sa nevenovať takýmto ľuďom.

Už ste čítali?