Dobré noviny
Štúra v Žiline odhalia skôr, termín nevyhovoval premiérovi
SITA
SITA

Štúra v Žiline odhalia skôr, termín nevyhovoval premiérovi

Žilinská socha Ľudovíta Štúra pôvodne stála na mieste Auparku a potom šesť rokov ležala na parkovisku medzi trolejbusmi.

ŽILINA 6. októbra – Sochu Štúra v žilinskom Sade mieru odhalia už v piatok 26. októbra, pôvodne avizovaný 29. október totiž nevyhovoval premiérovi Robertovi Ficovi ani predsedovi Národnej rady SR Pavlovi Paškovi.

Žilinská socha Ľudovíta Štúra, ktorá pôvodne stála na mieste dnešného Auparku a potom šesť rokov ležala na parkovisku medzi trolejbusmi, už plachtou zakrytá čaká na slávnostné odhalenie v parku na žilinskom Bôriku.

„Dochádza k zmene termínu najmä po dohode s pánom premiérom a pánom predsedom národnej rady, ktorým nevyhovoval tento termín. Ja som si veľmi prial, aby boli prítomní na tomto podujatí, pretože je to niečo, čo si naozaj zaslúži pozornosť nielen obyvateľov tohto mesta ale možno pozornosť aj Slovenska. Takže mení sa termín, sochu budeme slávnostne znovu odhaľovať 26. októbra o 15-tej hodine,“ vysvetlil žilinský primátor Igor Choma.

Osadenie sochy zaplatí Aupark. Investor obchodného centra stojaceho na niekdajšom Štúrovom námestí- spoločnosť HB Reavis uhradí všetky náklady súvisiace s osadením sochy i úpravou okolia. Spolu to vychádza na 11 400 eur.

„Keďže však mesto už bolo aj v rámci rozpočtu pripravené na osadenie sochy, tak tých desať tisíc, ktoré sme na to chceli dať, využijeme na to, aby sme aj širšie okolie sochy a teda parku, v ktorom bude osadená, zveľadili ešte viac,“ povedal Choma a pripomenul, že v budúcnosti sa mesto chystá bôrický Sad mieru aj premenovať- na Park Ľudovíta Štúra.

Päťmetrová bronzová socha stála 14 miliónov slovenských korún (465-tisíc eur).

Sochu Ľudovíta Štúra odhalil niekdajší primátor Žiliny Ján Slota ešte v septembri 2002 na vtedajšom Štúrovom námestí. O rok neskôr však na Slotov podnet predala radnica Štúrovo námestie investorovi dnešného obchodného centra Aupark. Sochu v roku 2006 dočasne odpratali do areálu mestského dopravného podniku, aby sa nepoškodila pri výstavbe.

Pôvodne sa hovorilo aj o umiestnení sochy Štúra do akéhosi átria priamo v Auparku, s tým však nesúhlasili jej autor Ladislav Berák, ani súčasné vedenie mesta.

„Socha Štúra by mala mať v meste dôstojné miesto a obchodné centrum sme nepovažovali za dôstojné miesto. Architekt mesta dal nejaké návrhy, ale potrebovali sme aj súhlas autora sochy, ktorý povedal, že najlepšie miesto z tých ponúknutých, je Sad mieru, teda sad na Bôriku,“ dodal Choma.

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…