Dobré noviny
Slávny džokej Váňa môže prepísať históriu Veľkej pardubickej
SITA
SITA

Slávny džokej Váňa môže prepísať históriu Veľkej pardubickej

Na Veľkej pardubickej bude po 16 rokoch štartovať aj slovenský kôň.

PARDUBICE 6. októbra - Na Veľkej pardubickej steeplechase Českej poisťovne (st. ch. - c.-c., Listed, 6900 m, pre 6-ročné a staršie kone, dotácia 4,8 milióna Kč) bude v sobotu 13. októbra o 16.25 h po 16 rokoch štartovať kôň zo slovenského tréningu.

Na vystúpenie Vovesa (maj. Peter Oršuliak, tr. Josef Břečka, jazd. Pavel Průdek), ktorý v roku 1996 obsadil pre centrálu Canter z Vysokej pri Morave siedme miesto, nadviaže 9-ročný ryšavý valach s francúzskym pôvodom Le Jackpot.

V sedle bude tréner a džokej Jaroslav "Čiko" Brečka, pred dvadsiatimi rokmi víťaz Veľkej so senickým Quirinusom.

Štartová listina, ktorú v piatok zverejnil Jockey Club ČR, obsahuje 23 mien. Definitívne ju uzavrú o 15.00 h, dovtedy ešte prihlasujúce subjekty môžu zmeniť jazdcov.

Už 122. Veľká sa bude konať netradične v sobotu pre termínovú kolíziu s motoristickou Zlatou prilbou. Majiteľ Miroslav Piskla: "Mám pocit, že Le Jackpot tam má čo hľadať"

Reprezentant MPL Racingu Miroslava Pisklu Le Jackpot získal právo štartu na najznámejších skokanských dostihoch pevninskej časti Európy v polovici septembra dokončením na 8. priečke v záverečnej štvrtej kvalifikácii na 5800 m.

"Absolvovanie kvalifikácie je, samozrejme, úspech, hoci ťažko merateľný. My sme si v úvode sezóny povedali, že máme takýto cieľ, a podriadili sme tomu celú prípravu. Koňa sme šetrili, dostal jedny prípravné dostihy a potom absolvoval kvalifikáciu. Napriek tomu, že bol jazdený veľmi, veľmi opatrne zozadu, stále išiel a napokon sa prebojoval na ôsme miesto okolo ´hasnúcich´ súperov. Povedať, že pôjdeme na štart s nejakou nádejou, by bolo príliš odvážne. Mám však taký pocit, že Le Jackpot tam má čo hľadať," povedal pre Turf Sport Productions Miroslav Piskla. Poplatok za účasť je 137 000 Kč. Majiteľ víťaza získa 1,92 milióna korún.

Od "vovesovskej" sezóny 1996 sa na Veľkej objavilo viacero koní spojených rôznymi spôsobmi so SR. Napríklad v roku 1999 po páde nedokončil Celestano zo stajne Agasi Bratislavčana Andreja Horvátha.

Vlani skončil na štvrtej priečke odchovanec záhorského Gestüt Güthler Hof-Kuchyňa Flambion zo stajne fotokoni.com ČR so slovenským majiteľským pozadím v podobe Veroniky Kužmovej a Jána Sotníka. Vo Veľkých Karloviciach pri Vsetíne ho pripravoval František Holčák

Okrem Brečku bude zo slovenských jazdcov štartovať aj Jiří Kousek

Štyridsaťšesťročný myjavský rodák Brečka bude štartovať na vrcholnom súperení v meste medovníkov 7. raz, premiérovo od sezóny 2003.

Tridsaťsedemročný rodák z Dunajskej Stredy Jiří Kousek, vlani deviaty s domácim Wavelight Laserom, sa pri lesíku Cvrčkov predstaví takisto siedmykrát.

Povedie sedemročného hnedého valacha s poľským pasom Ronino, ktorého pre subjekt Wrbna Racing pripravuje vo Světlej Hore kouč hviezd z minulosti Železníka či Registany Čestmír Olehla.

Ronino triumfoval na poslednej kvalifikácii.

Nemecký šampión zo sezóny 1997 Kousek bol v roku 2008 na Veľkej druhý ako partner hostiteľa Hirscha, v ktorého sedle vtedy nahradil zraneného Dušana Andrésa.

Zo slovenských jazdcov sa pred Brečkom podarilo triumfovať Jozefovi Čajdovi (1955, kôň 19/51 Furioso XIV) a Tiborovi Kňazíkovi (1966 Nestor).

Najväčšia pozornosť sa jednoznačne bude koncentrovať na víťaza zo sezón 2009 - 2011 Tiumena s džokejom Josefom Váňom. Jedenásťročný pôvodom poľský hnedý valach Tiumen zastupuje stajňu Köi Dent Iva Köhlera. Pred ním naposledy zvládol čistý hetrik Peruán v rokoch 1998 - 2000. Jediným štvornásobným víťazom v histórii je spomenutý Železník (1987, 1988, 1989, 1991 - zhodou okolností ho vo všetkých prípadoch viedol Váňa). Popri Peruánovi a Tiumenovi trikrát uspeli aj Sagar, Korok, Epigraf, Lady Anne a Brigand.

Džokej Josef Váňa sa môže stať najstarším víťazom v histórii

Čoskoro 60-ročný Váňa má ako jazdec na konte rekordných 8 triumfov a v pozícii trénera 9 úspechov.

V roku 1994 mal veľmi vážny úraz v nemeckom Baden-Badene, počas prevozu do nemocnice ho viackrát museli oživovať pre zlyhanie srdca. Už o dva mesiace neskôr sa však opäť postavil na štart.

Koncom apríla 2012 pri tréningu s kobylou Dancing Babe v lokalite kopca Vladař na Karlovarsku pri svojej centrále Bohuslav-Mlýnce utrpel zranenie ľavej nohy a podstúpil v Plzni operáciu zlomeniny stehennej kosti.

Odvtedy absolvoval jediný štart: 15. septembra bol s Tiumenom tretí na záverečnej kvalifikácii, čím splnil podmienku štartu, a pre iDnes.cz povedal: "Mám šťastie, že Tiumen je taký trenažér, na ktorom človek nemusí drieť - ide, ako potrebujem. Aj vďaka nemu som to vydržal. Noha ma vôbec nebolela."

Z hľadiska dlhovekosti v sedle nie je Váňa v celosvetovom kontexte prehnaným "úkazom" - napríklad maďarský rovinový džokej Pál Kállai štartoval 1. októbra 2006 v Budapešti deň pred svojimi 73. narodeninami a 12 dní pred smrťou. Váňa sa môže stať najstarším víťazom v histórii.

Dosiaľ tento primát patrí Vladimírovi Hejmovskému (pôvodným menom Vladimir Alexandrovič Gejmovskij), ktorý zvíťazil 21. októbra 1951 deväť dní pred 60. narodeninami, pripomenul organizujúci Dostihový spolok. V prípade Váňu by išlo o sedem dní pred 60. narodeninami.

Hejmovskému požičal žrebca Salvatora opavský lekárnik Werner, keď kobyla Asja zahynula pri zrážke s motocyklom. Pre bielogvardejca z dnes litovskej Šavle Hejmovského to bol prvý aj posledný štart na Veľkej: zomrel o necelý rok neskôr, keď údajne vyskočil z okna budovy Štátnej bezpečnosti na Bartolomejskej v Prahe.

Váňa ako kouč posiela na štart 5 koní vrátane Sixteen (dž. Josef Bartoš), víťazky ročníkov 2007 a 2008. Zo zahraničia pricestujú 4 adepti, okrem Le Jackpota traja írski - Doctor Pat (najvyšší Rating pod Racing Postu 146), Maljimar (151) a Uncle Junior (146). Cudzinec neuspel od roku 1995, keď sa to podarilo britskému It´s A Snipovi (RPR 96) s džokejom Charliem Mannom.

Účastníci 122. ročníka Veľkej pardubickej steeplechase Českej poisťovne (sobota 13. októbra, st. ch. - c.-c., Listed, 6900 m, pre 6-ročné a staršie kone, dotácia 4,8 milióna Kč, 16.25 h):

Argentan (Marek Stromský) ČR

Aspirant (Ondřej Velek) ČR

Belmont (Josef Váňa ml.) ČR

Bremen Plan (Josef Sovka) ČR

Cabernet (Rostislav Benš) ČR

Doctor Pat (Richard McLernon) Ír.

Grilias (Paul Francis Hamblin) ČR

Imbir (Marcel Novák) ČR

Karlsbad (Thomas Boyer) ČR

Klaus (Jaroslav Myška) ČR

Le Jackpot (Jaroslav Brečka) SR

Maljimar (James Reveley) Ír.

Mandarino (Pavel Kašný) ČR

Nikas (Petr Tůma) ČR

Orphee des Blins (Jan Faltejsek) ČR

Ronino (Jiří Kousek) ČR

Sixteen (Josef Bartoš) ČR

Tiumen (Josef Váňa) ČR

Tomis (Bohuslav Mátl) ČR

Trezor (Liam Treadwell) ČR

Uncle Junior (Emmet Mullins) Ír.

Valldemoso (Dušan Andrés) ČR

Wyona (Michal Kubík) ČR

Prehľad štartov Jaroslava Brečku a Jiřího Kouska na Veľkej pardubickej:

BREČKA

1989 Quirinus / 20. miesto

1992 Quirinus / 1. miesto

1995 Miráno / diskvalifikácia z pôvodného 3. miesta

1996 Miráno / pád koňa

2001 Organ / zadržaný

2003 Rent / pád jazdca

KOUSEK

1998 Fox / 6. miesto

2001 Anatole / pád koňa

2008 Hirsch / 2. miesto

2009 Numero Due / 3. miesto

2010 Bremen Plan / pád jazdca

2011 Wavelight Laser / 9. miesto

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…