Slovenský pavilón láka inovatívnymi technológiami,čaká sa na AeroMobil
TASR
TASR

Slovenský pavilón láka inovatívnymi technológiami,čaká sa na AeroMobil

Energia v inováciách je iba časťou šesťdielnej koncepcie prezentácie slovenského pavilónu.

Na snímke expozícia Slovenska 21. mája 2015. Foto: TASR/Nina Nina Bednáriková

Miláno 13. júna (TASR) - Slovensko na svetovej výstave EXPO 2015 v Miláne boduje nielen v gastronomickej oblasti, ale najmä prezentáciou inovatívnych technológií. Generálny komisár slovenskej účasti na EXPO 2015 Martin Polák upozornil, že akýmsi zlatým klincom našej časti výstavy by mala byť prezentácia lietajúceho auta zo Slovenska AeroMobil.

Polák v rozhovore pre TASR povedal, že slovenský pavilón, ktorý navrhol architekt Karol Kállay, sa snaží prezentovať Slovensko ako mladú a inovatívnu krajinu, čo sa aj darí vďaka prezentovaným technológiám či start-upom.

"Je o to veľký záujem. Ľudia sa zastavujú, pozerajú si filmy, všimli sme si záujem podnikateľských kruhov a predstaviteľov z iných národných stánkov. Pýtajú sa, či sú už tieto produkty v predaji, či sú už patentované," uviedol Polák. Snahou jeho tímu na milánskej výstave je prezentovať Slovensko ako krajinu budúcnosti v duchu filozofie "Next is Slovakia".

Energia v inováciách je iba časťou šesťdielnej koncepcie prezentácie slovenského pavilónu, medzi návštevníkmi je však veľký záujem o novinky prichádzajúce z našej krajiny. Polák spresnil, že sa prezentujú technologické novinky, ktorým samozrejme dominuje videoprezentácia AeroMobilu.

"Budeme veľmi radi, keď sa nám v priebehu expozície podarí zorganizovať podujatie, keď lietajúce auto tu bude naživo. Máme túto ambíciu," priznal Polák.

Návštevníci slovenského pavilónu sa podľa neho dozvedajú o inováciách, ktoré ponúka firma GA Drilling s unikátnou plazmovou technológiou pre ťažbu ropy a zemného plynu, prinášajúca zásadnú úsporu času a nákladov pre ťažobný priemysel. Návštevníkov zaujíma aj známa solárna nabíjačka SolarHug v podobe náramku na ruku. Tento vynález veľmi vhodne zapadá do konceptu "Dobite si baterky", ktorým slovenský stánok láka návštevníkov.

Do hlavného konceptu EXPO 2015 "Uživiť planétu, energia pre život" zapadá unikátny systém na domáce pestovanie rastlín CropTech, ktorý sa zaoberá inteligentným hydroponickým pestovaním plodín. Ide o interiérovú technológiu pestovania rastlín a plodín, dostupnú pre každého.

Do oblasti výživy zapadá aj prezentácia slovenského špaldového nápoja Spelto, ktorý má regeneračné účinky pre ľudský organizmus.

Širokú prezentáciu má aj projekt zvaný Ekokapsula, čiže nezávislý environmentálny domček, ktorý využíva prírodné zdroje energie, najmä vietor a slnečnú energiu.

"Snažíme sa, aby sme čo najviac ľudí pritiahli, aby spoznali našu krajinu," povedal Polák. Podľa neho v tomto smere sú veľmi nápomocné okuliare pre virtuálnu realitu Oculus.

Slovensko bolo prvou krajinou na EXPO 2015, ktoré začalo tieto okuliare používať, postupne sa pridali aj ďalšie krajiny. Ide o japonský prístroj, ale Slováci dodali potrebnú 3D animáciu a prezentáciu, ktorá každého návštevníka prenesie "priamo" do centra Bratislavy či Trnavy, na slovenské zámky a hrady alebo do horskej scenérie.

"Neprezentujeme našu krajinu brožúrami, ale okamžitým zážitkom, ako keby ste sa ocitli na Lomnickom štíte či na Spišskom hrade," uviedol Polák. Okuliare s virtuálnym prienikom na Slovensko, ktoré stačí ovládať jednoduchým pohybom hlavy a očami, nie sú podľa Poláka "ani na sekundu" voľné. Idú z ruky do ruky, pričom reakcie návštevníkov pavilónu sú jasné: "Máte krásnu krajinu, chceli by sme tam prísť."

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…