POLÁK: Slovenský pavilón na EXPO 2015 sú dobre investované peniaze
TASR
TASR

POLÁK: Slovenský pavilón na EXPO 2015 sú dobre investované peniaze

Slovenský pavilón denne v priemere navštívi okolo 10.000 osôb denne, za prvý mesiac to bolo vyše 300.000 ľudí.

Na snímke expozícia Slovenska 21. mája 2015. Foto: TASR/Nina Nina Bednáriková

Miláno 13. júna (TASR) - Slovenský pavilón na výstave EXPO 2015 v Miláne sú dobre investované peniaze, uviedol generálny komisár slovenskej účasti na EXPO 2015 Martin Polák. V rozhovore pre TASR zdôraznil, že Slovensko sa vo veľkej konkurencii 144 krajín zatiaľ drží veľmi dobre.

Po prvom mesiaci výstavy, ktorá sa koná v období 1. máj - 31. október, Polák pozitívne hodnotí návštevnosť. Slovenský pavilón denne v priemere navštívi okolo 10.000 osôb denne, za prvý mesiac to bolo vyše 300.000 ľudí. Podľa talianskych organizátorov je celková návštevnosť výstavy prekvapivo dobrá, keď EXPO za prvý mesiac jej trvania videlo už okolo šesť miliónov ľudí.

Výstava sa koná pod heslom "Uživiť planétu, energia pre život", pričom aj SR sa podľa Poláka snaží tento koncept dodržiavať a presadzovať. Slováci rozdelili koncept svojej výstavy na šesť tematických zón - energia v tradíciách, energia v inováciách, energia v dobrodružstve, energia v kultúre, energia v športe a energia vo výžive.

Na snímke expozícia Slovenska 21. mája 2015. Foto: TASR/Nina Bednáriková

"Všade sa snažíme predstaviť naše tradície, ale moderným spôsobom. Zdôrazňujeme, že Slovensko je moderná a dynamická krajina, plná šikovných, inovatívnych a talentovaných ľudí," uviedol Polák. Spresnil, že čo sa týka národných gastronomických špecialít, taliansky denník Corriere dela Serra zaradil slovenskú reštauráciu, ktorá je nadizajnovaná v štýle Andyho Warhola, medzi 20 najlepších na výstave a pochvalu pre slovenskú kuchyňu mal aj známy taliansky gastronomický časopis.

Slováci sa na EXPO 2015 snažia predstaviť svoju krajinu pod konceptom "Slovensko - svet do vrecka", kde sa snažia kreatívnym spôsobom presadzovať výzvu "Dobite sa energiou". Polák zdôraznil, že zámerom je dostať našu krajinu na takzvaný "shopping list" pre turistov a podnikateľov.

Koncept výživy, ktorý sa tematicky vinie jednotlivými pavilónmi, SR využila na prezentáciu slovenských minerálnych prameňov a vodných zdrojov, niektorých unikátnych plodín ako napríklad biely mak, ale aj v charitatívnej rovine, keď návštevníci majú možnosť virtuálne sa podeliť o jedlo. Špeciálny odznak za tri eurá, znamená reálnu pomoc, keď výťažok z tejto akcie po ukončení výstavy pôjde na pomoc hladujúcim ľuďom v Južnom Sudáne.

Polák priznal, že slovenský pavilón patrí medzi tie najlacnejšie na EXPO 2015, jeho dôležitosť a význam to však neznižuje.

"Po navýšení sú náklady na náš pavilón okolo päť miliónov eur bez DPH. Je to jeden z najmenších rozpočtov na výstave," uviedol Polák.

Na snímke expozícia Slovenska 21. mája 2015. Foto: TASR/Nina Bednáriková

Celková plocha slovenskej expozície je 1010 m2, avšak pavilón sa podarilo umiestniť do exkluzívnej zóny, vedľa pavilónov Japonska, Ruska a Kataru a v blízkosti Nemecka, Rakúska, USA, či usporiadateľského Talianska. Podľa jeho slov sú krajiny, ktoré pre svoj pavilón vyčlenili aj 30 až 80 miliónov eur, avšak hoci SR dala iba desatinu či pätinu z týchto súm, boli to "dobre investované peniaze".

"V tejto veľkej konkurencii sme obstali veľmi dobre," skonštatoval generálny komisár slovenskej účasti na EXPO.

Zároveň pripomenul, že všetky vystavujúce krajiny na EXPO 2015 majú svoj národný deň, keď sa celá výstava prezentuje prostredníctvom danej krajiny. Tento týždeň mali svoje národné dni napríklad Ruská federácia, Monako či Vatikán.

Slovenská republika príde na rad 24. júna, keď by mal náš pavilón navštíviť prezident SR Andrej Kiska a viacero ústavných činiteľov.

"Radi by sme našu krajinu ešte viac prezentovali, aj adekvátnym kultúrnym programom, ktorý bude aj tu v pavilóne, ale aj v priestoroch výstaviska," uviedol Polák.

Na snímke expozícia Slovenska 21. mája 2015. Foto: TASR/Nina Bednáriková

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…