F. A. Cook je známy sporom o prvenstvo v dobytí severného pólu
TASR
TASR

F. A. Cook je známy sporom o prvenstvo v dobytí severného pólu

V stredu 10. júna uplynie od narodenia Fredericka Alberta Cooka 150 rokov.

Severný pól, archívne foto Foto: TASR/AP

Hortonville/Bratislava 10. júna (TASR) – Americký lekár a polárnik Frederick Albert Cook je známy sporom s polárnikom Robertom Edwinom Pearym o prvenstvo v dosiahnutí severného pólu. V stredu 10. júna uplynie od narodenia Fredericka Alberta Cooka 150 rokov.

Cookovo tvrdenie o tom, že prvý stál na severnom póle, podobne ako aj tvrdenie o tom, že ako prvý vystúpil na najvyššiu horu Severnej Ameriky Mount McKinley, boli spochybňované už v období krátko po dosiahnutí týchto výnimočných výsledkov. Svetlo do pochybností sa usilovali vniesť aj opätovné vedecké skúmania dokumentácie v neskorších rokoch.

Frederick Albert Cook sa narodil 10. júna 1865 na malej farme v Hortonville pri rieke Delaware v americkom štáte New York v mnohodetnej rodine nemeckých prisťahovalcov. Jeho otec zomrel, keď mal päť rokov. Ako 13-ročný pracoval v sklárňach, keď sa s matkou presťahovali do Brooklynu, bral akúkoľvek prácu.

Stal sa lekárom. Záujem o Arktídu v ňom prebudil inzerát Roberta Edwina Pearyho v denníku Brooklyn Standard Union o nábore dobrovoľníkov do severogrónskej expedície. Cook prejavil záujem a bol prijatý ako lekár expedície.

Po expedícii do Grónska sa Cook vrátil k lekárskej praxi v Brooklyne. Rozhodol sa napísať článok o svojich etnografických poznatkoch z Grónska. Jeho prosbu uverejniť článok však Peary odmietol a cesty dvoch bádateľov sa rozišli.

Cook sa o polárne oblasti neprestal zaujímať, klíčila v ňom myšlienka dobyť severný pól. V rokoch 1897-1899 sa zúčastnil antarktickej expedície na lodi Belgica, kde sa zoznámil s budúcim slávnym polárnym bádateľom Roaldom Amundsenom. Loď uviazla na 13 mesiacov v ľade a posádka ochorela na skorbut. Amundsen a Cook zostali zdraví, lebo jedli surové mäso tučniakov a tuleňov. Len vďaka ich úsiliu sa členom výpravy nakoniec podarilo prežiť. Keď nastal odmäk, plavidlu sa podarilo vyplávať na otvorené more.

Po skončení expedície dostal Cook vysoké belgické vyznamenanie. Prekonané útrapy neznížili jeho záujem o polárne oblasti. V roku 1906 ako prvý v dejinách zdolal najvyššiu horu Severnej Ameriky - Mount McKinley (6193,6 metrov nad morom, Aljaška).

Myšlienka dosiahnuť severný pól Cooka neopúšťala. V auguste 1907 sa Cook vydal na polárnu výpravu s dvoma Eskimákmi, dvoma sánkami a 26 psami. Cook podľa svojich výpočtov dosiahol severný pól 21. apríla 1908. Cesta domov mu trvala dlho, až v apríli 1909 polárnici prišli do grónskej dedinky Etah. Cook musel prejsť ešte ďalších 700 míľ (1126 km) z Etahu do mestečka Upernavik, odkiaľ na konci júna 1909 odplával na dánskej lodi do Európy.

Po návrate do New Yorku sa Cook dozvedel o tom, že Robert Peary dosiahol severný pól 6. apríla 1909. Cookovu správu o dobytí severného pólu dostalo periodikum New York Herald až 1. septembra 1909. Spočiatku bol Cook oslavovaný ako hrdina, neskôr ho obvinili, že si všetko vymyslel. Proti Cookovi začala v tlači kampaň. Vyskytli sa pochybnosti aj o zdolaní hory Mount McKinley. Jeho vtedajší sprievodca vyhlásil, že Cook si výstup sa Mount McKinley vymyslel. Aj keď sa ukázalo, že sprievodca bol ochotný za peniaze vyhlásiť čokoľvek, ku Cookovej dobrej povesti to neprispelo.

Spor Cooka a Pearyho zamestnával tlač až do vypuknutia prvej svetovej vojny, vtedy sa vo svetle nových udalostí stal nezaujímavým.

Americký Kongres začal neskôr vyšetrovať Cookovu podnikateľskú činnosť. V roku 1923 bol za údajné špekulatívne podvody v ropnej oblasti odsúdený. Z väzenia ho podmienečne prepustili v roku 1930. Cook sa plnej rehabilitácie z obvinenia dočkal až na smrteľnej posteli. Zomrel 5. augusta 1940 v New Rochelle v USA vo veku 75 rokov.

Rozlúsknuť spor medzi dvoma individualitami, akými bezpochyby Cook aj Peary boli, je ťažké. Prispieva k tomu aj fakt, že severný pól na rozdiel od južného, ktorý leží na pevnine, je len bodom na hore ľadu, ktorý je neustále v pohybe.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…