Slovákov trápia zvieratá v cirkuse, podpisujú petície
SITA
SITA

Slovákov trápia zvieratá v cirkuse, podpisujú petície

Petíciu, ktorá žiada zákaz používania zvierat v cirkusoch, podpísalo viac ako 27-tisíc ľudí. Súčasťou snahy Slobody zvierat je vznik legislatívneho predpisu.

BRATISLAVA 4. októbra - Zástupcovia Slobody zvierat vo štvrtok Ministerstvu pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR odovzdali petíciu a otvorený list, v ktorých žiadajú zákaz používania zvierat v cirkusoch.

Iniciatíva je súčasťou celoslovenskej kampane Cirkus bez zvierat, ktorú združenie realizuje od jari tohto roku. Petíciu podpísalo viac ako 27-tisíc ľudí. Prevzal ju generálny riaditeľ sekcie Ján Vajs. Agentúru SITA o tom informovala Silvia Čaňová zo združenia na ochranu zvierat.

Dobrovoľníci v uliciach slovenských miest rozdali viac ako 35-tisíc infoletákov o životných podmienkach zvierat držaných a používaných v cirkusoch. Petíciu adresovanú ministrovi pôdohospodárstva podpísalo presne 27 657 ľudí.

Sloboda zvierat konštatuje, že napriek faktu, že Slovensko je hosťujúcou krajinou desiatok zahraničných cirkusov počas jedinej sezóny, neexistuje v našej legislatíve právny predpis, ktorý by upravoval držanie, chov a zaobchádzanie so zvieratami používanými v cirkusoch.

Problémom sú podľa združenia nedôstojné životné podmienky zvierat v cirkusoch, permanentné obmedzovanie ich pohybu a potláčanie prirodzených potrieb jednotlivých druhov. Kruté drezúry nútia zvieratá k výkonom ďaleko prekračujúcim ich schopnosti.

Podľa združenia sú tieto postupy preukázateľným zdrojom stresu a utrpenia, a preto boli dôvodom zákazu používania divo žijúcich alebo všetkých druhov zvierat v cirkusoch napríklad vo Veľkej Británii, Švédsku, Poľsku, Izraeli, Chorvátsku, Fínsku, Dánsku, Bulharsku. V Českej republike platí zákaz novonarodených primátov, vybraných druhov morských cicavcov, nosorožcov, hrochov a žiráf.

Sloboda zvierat vyzýva k prijatiu zodpovedajúcich legislatívnych opatrení. Návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti má už pripravený.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…