Principál a herec Jan Hrušínský má 60 rokov
TASR
TASR

Principál a herec Jan Hrušínský má 60 rokov

Herectvu sa venuje od roku 1976 a v utorok 9. júna sa dožije svojich 60. narodenín.

Jan Hrušínský, archívne foto Foto: Wikipédia

Praha/Bratislava 9. júna (TASR) - Český filmový a divadelný herec Jan Hrušínský je mladším synom vynikajúceho českého herca Rudolfa Hrušínskeho. Herectvu sa venuje od roku 1976 a v utorok 9. júna sa dožije svojich 60. narodenín.

Narodil sa 9. júna 1955 v českej Prahe. Na javisku sa ocitol už ako päťročný, vo filme si prvýkrát zahral vo veku osem rokov. Po absolvovaní hudobno-dramatického oddelenia na Pražskom konzervatóriu začal svoju hereckú dráhu na doskách divadla Činoherní studio v českom Ústí nad Labem. Od roku 1984 do roku 1990 bol členom pražského Realistického divadla. Potom krátko pôsobil na pražských scénach Divadlo Na zábradlí, Rokoko a Divadlo v Řeznické. Spolupracoval aj s Divadlom ABC. Je principálom spoločnosti Divadelní společnost Jana Hrušínského, ktorú založil v roku 2002 a ktorá od roku 2004 hrá na scéne Divadla Na Jezerce. Ako principál sa venuje najmä manažérskej činnosti.

Na archívnej snímke otec Jana Hrušínského Rudolf Hrušínský, český divadelný, filmový a televízny herec. Zažiaril v úspešných filmoch Dobrý voják Švejk, Rozmarné léto, Spalovač mrtvol, Adéla ještě nevečeřela, Lásky mezi kapkami deště, Postřižiny, Pozor, vizita!, Vesničko má středisková, Obecná škola a v mnohých ďalších. Foto: TASR

Na divadelných doskách stvárnil Jan Hrušínský celý rad dramatických úloh – v Troch sestrách baróna Tuzenbacha, v Ženbe Podkolatova a Nenažraného, vo Večere trojkráľovom hral Malvolia aj Chrudoša, v muzikáli Hallo Dolly! bol Korneliom, v Poľskej krvi účinkoval ako Popiel, v Charleyho tete hral Babbsa i Brasseta, principála hral v Komediantoch.

Na filmovom plátne sa objavil so svojím otcom v roku 1970 v televíznej dráme Maurícius, známy je rozprávkový film Dívka na koštěti (1971) aj ďalšia jeho prvotina Babička z toho istého roku. Komédia o vzťahoch Můj brácha má prima bráchu (1975) mala pokračovanie Brácha za všechny peníze (1978). Z veľkého množstva filmov, v ktorých Jan Hrušínský účinkoval možno vybrať aj staršiu snímku Lásky mezi kapkami deště (1979) a z neskoršieho obdobia Kráska v nesnázích (2006), Habermannův mlýn (2010) alebo pokračovanie Dívky na košteti Saxána a Lexikon kouzel (2011). Často dostáva úlohy v seriáloch, napríklad Četnické humoresky (1997), Hotel Herbich (1999), Ach, ty vraždy! (2010), První republika (2014), Všechny moje lásky (2015).

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…