Sulíkovci chcú riešiť rómsku otázku prácou namiesto dávok
SITA
SITA

Sulíkovci chcú riešiť rómsku otázku prácou namiesto dávok

Podľa Richarda Sulíka štát nie je schopný ukázať, že vie a chce riešiť situáciu a preto dáva priestor extrémistom.

BRATISLAVA 4. októbra – SaS ponúka 30 riešení rómskej problematiky, z ktorých je podľa predsedu strany Richarda Sulíka 15 okamžite uskutočniteľných. Ako povedal dnes na tlačovej besede, štát nie je schopný ukázať, že vie a chce riešiť situáciu a preto dáva priestor extrémistom.

Podľa SaS dospelým ľuďom v osadách treba zabezpečiť prácu a deťom prístup k vzdelaniu a lepšej výchove. Sulík upozornil, že riešenie problému potrebuje nový prístup k problematickým rómskym komunitám. Rómom treba dať férovú mzdu vo výške minimálnej mzdy.

Kto odmietne pracovať, bude mať právo na jedno teplé jedlo

Podľa poslanca NR SR za SaS Daniela Krajcera základnou filozofiou návrhu SaS je práca namiesto dávok. Treba zabezpečiť prácu pre tých, ktorí ju nemajú. Obyvateľom rómskych osád nestačí dať peniaze, štát im musí umožniť pracovať. Treba im zabezpečiť prácu za férovú cenu namiesto dávok zadarmo. Férovou plácou by mala byť minimálna mzda.

Vláda by mala zriadiť Štátnu pracovnú agentúru, ktorá každému, kto bude chcieť, ponúkne prácu za minimálnu mzdu. Táto štátna agentúra bude zamestnávať niekoľko tisíc ľudí, ktorí budú organizovať prácu tým, ktorí sa prihlásia. Kto nepríde, nedostane nič.

„Kto odmietne, bude mať nárok na jedno teplé jedlo denne,“ uviedol Krajcer. Pracovať by mali len cez pracovný týždeň, nie cez víkend. Prácu by nezamestnaní mohli dostať pri čistení vodných tokov, jarkov pri cestách a lesoch, odhŕňaní snehu. Pracovať by mohli v komunitných centrách, pri údržbe a zveľaďovaní štátneho majetku.

Deti z osád potrebujú vzdelanie, myslí si Lucia Nicholsonová

Deti z osád podľa poslankyne NR SR Lucie Nicholsonovej potrebujú vzdelanie. SaS je za nariadenie povinnej predškolskej dochádzky vo veku od troch do šiestich rokov pre deti zo sociálne vylúčených spoločenstiev.

Predškolské zariadenia by mali vznikať v komunitných centrách, na ktoré je dosť peňazí z EÚ, upozornila Nicholsonová. SaS tiež navrhuje prísnejšie definovať neplnenie školskej dochádzky. „Deti často chodia do školy len formálne, aby získali benefity,“

SaS navrhuje riešiť „kočíkovné“ pri narodení dieťaťa, aby deti nerodili deti. Ušetrené peniaze by sa mali použiť na zvýšenie rodičovského príspevku. Zároveň chce zastaviť prídavky na dieťa tým rodičom, ktorých dcéra počala dieťa pred 15. rokom života. Liberáli chcú aj povinnú výchovu k rodičovstvu v základných školách.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…