SDKÚ nepredkladá protirómske zákony, bráni sa poslanec Kaník
SITA
SITA

SDKÚ nepredkladá protirómske zákony, bráni sa poslanec Kaník

Podľa Ľudovíta Kaníka predkladané novely hovoria o tom, že zákon musí platiť pre všetkých a ak sa ľudia nemôžu domôcť spravodlivosti, je to voda na mlyn extrémistickým náladám.

BRATISLAVA 4. októbra – Predseda poslaneckého klubu SDKÚ-DS Ľudovít Kaník odmieta, že by návrhy zákonov, ktoré predkladá jeho strana, boli protirómske.

Ako povedal pre agentúru SITA, takto môžu SDKÚ-DS označovať len zlomyseľní a neobjektívni, manipulatívni kritici. „Naše zákony platia pre všetkých bez rozdielu, nemajú žiadny etnický podtón. Hovoria o tom, že zákon musí platiť pre všetkých,“ povedal s tým, že aj podľa ústavy na základe sociálneho postavenia nie je možné nikoho zvýhodňovať, či nezvýhodňovať.

„Keď niekoho zvýhodňujeme, tak pomáhame nedodržiavaniu zákona. To žiadnemu slušnému človeku nemôže vyhovovať. Každý kritik, ktorý sa nám pokúša nalepiť nejakú nálepku, by si mal uvedomiť, že tým podporuje nezákonnosť a napätie v spoločnosti,“ zdôraznil. Podľa neho ak sa ľudia nemôžu domôcť spravodlivosti, majú pocit nespravodlivosti a to je voda na mlyn extrémistickým náladám.

Poberatelia sociálnych dávok majú priestupkovú imunitu, tvrdí Kaník

SDKÚ-DS na októbrovú schôdzu NR SR predkladá novelu priestupkového zákona. „Poberatelia sociálnych dávok majú priestupkovú imunitu, ktorá nebola zrušená. To je viac ako 200 000 ľudí,“ vyhlásil Kaník.

Podľa neho jedným z najväčších problémov vymožiteľnosti práva u poberateľov sociálnych dávok je to, že v oblasti priestupkov sú de facto nepostihnuteľní. Tým, že sú poberateľmi sociálnych dávok, nie je možné od nich vymáhať pokuty a sankcie na základe priestupkového zákona.

Modrí chcú v priestupkovom zákone zaviesť náhradné plnenie za finančnú sankciu a to verejnoprospešné práce. Príslušný orgán určí vykonanie tejto práce a stanoví lehotu na jej vykonanie v troch stupňoch.

Keď ani tretíkrát táto osoba nenastúpi na verejnoprospešné práce, stáva sa to stáva trestným činom marenia výkonu súdneho rozhodnutia, čo sa už posudzuje podľa Trestného zákona. Zároveň SDKÚ-DS navrhuje znížiť hranicu zodpovednosti za priestupky na 14 rokov, čím zákon dáva do súladu so stavom, ktorý je v Trestnom zákone.

Chcú exekúcie aj pre poberateľov dávok v hmotnej núdzi

SDKÚ-DS tiež navrhuje v novele Exekučného poriadku, aby aj dávky v hmotnej núdzi podliehali exekúcii. Jednu tretinu dávky by bolo možné podľa návrhu exekvovať.

Cieľom tohto návrhu je podľa predkladateľov odstrániť zlý a nespravodlivý stav, ktorý vytvára súčasná právna úprava, na základe ktorej ľudia, ktorí sú poberateľmi dávok a príspevkov v hmotnej núdzi a nemajú iný oficiálny príjem, sa vďaka absolútnemu vylúčeniu týchto dávok a príspevkov z predmetu exekúcie vyhýbajú plateniu pohľadávok.

Veriteľ sa stáva v tejto situácii bezmocným a títo sociálne odkázaní dlžníci si často ani nehľadajú prácu, ktorá by im priniesla oficiálny príjem, aby sa týmto exekúciám vyhli.

Na septembrovej schôdzi NR SR nepochodila SDKÚ-DS s dvoma návrhmi, ktoré kritizoval nový splnomocnenec pre rómske komunity Peter Pollák (OĽaNO). Išlo o novelu stavebného zákona, ktorej cieľom bolo zamedziť budovaniu čiernych stavieb na cudzích pozemkoch.

Ďalším zákonom chcela SDKÚ-DS zrušiť dávky v sume 17,2 eura pre rodičov detí v hmotnej núdzi, ktoré si plnia povinnú školskú dochádzku. Podľa predkladateľov je diskriminačná voči ostatným rodičom, ktorých deti si rovnako plnia povinnú školskú dochádzku.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…