Alojz Hlina chce, aby armádne objekty strážili psy z útulkov
SITA
SITA

Alojz Hlina chce, aby armádne objekty strážili psy z útulkov

Poslanec Alojz Hlina si myslí, že ak by časť peňazí na strážne psy išla do útulkov, tak by sa zabili štyri muchy jednou ranou.

BRATISLAVA 4. októbra - Podpredseda parlamentného branno-bezpečnostného výboru Alojz Hlina (OĽaNO) je presvedčený, že na stráženie armádnych objektov by sa mohli použiť psy z útulkov. Podľa jeho názoru by mohli útulky dostať časť peňazí, ktoré rezort obrany plánuje minúť na služobné psy.

"Ak ministerstvo kupuje sto psov, predpokladám, že počet tých, ktoré budú vykonávať špeciálne činnosti vyžadujúce špeciálny výcvik, bude minimum. Väčšina z požadovaných psov bude plniť len jednoduché strážne funkcie," vysvetlil Hlina, ktorý osloví ministra obrany Martina Glváča s otázkou, či by jeho rezort neprehodnotil podmienky verejnej súťaže.

Hlina reagoval na vyhlásenie verejnej súťaže, ktorou MO chce nakúpiť služobných psov v hodnote maximálne 141 tisíc eur bez DPH, kritériom na vyhodnotenie ponúk bude najnižšia ponúknutá cena. "Samozrejme, v porovnaní s inými tendrami táto suma nie je vôbec nejako omračujúca. Omračujúci by bol efekt, ak by sa súťaž nastavila ináč a ako by časť tých peňazí mohla pomôcť," zhodnotil Hlina.

Ak by časť peňazí išla do útulkov, tak by sa podľa poslanca "zabili štyri muchy jednou ranou". Armáda podľa Hlinu určite nájde v našich útulkoch dostatok psov, ktoré sa budú dať použiť na jednoduché činnosti, ako je stráženie objektov.

Útulky by dostali peniaze, ktoré by im významne pomohli v ich činnosti. Pomohlo by sa viacerým psom, ktoré by pravdepodobne boli utratené. Armáda by podľa Hlinu urobila aj marketingový ťah a verí, že slovenská verejnosť by takýto postup ocenila.

Podľa oznamu plánuje rezort obrany za štyri roky nakúpiť 90 služobných a päť poľovných psov. Strážne psy budú určené predovšetkým na stráženie objektov, hliadkové na hliadkovú službu Vojenskej polície a príslušníkov OS SR a psy pre špeciálne využitie majú pomáhať pri detekcii omamných a psychotropných látok a na detekciu výbušnín. Viaceré psy plánujú využiť aj v zahraničných misiách.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…