Dobré noviny
Ako si užiť slnečné dni bez príznakov sennej nádchy?
Dobré noviny
Dobré noviny

Ako si užiť slnečné dni bez príznakov sennej nádchy?

— Foto: Pixabay

Ako zmierniť príznaky sennej nádchy a užiť si krásne dni bez zaslzených očí, kýchania, upchatého nosa či bolestí hlavy?

Pohľad na rozkvitnuté stromy, polia či lúky je doslova pastvou pre oči. Slnečné dni plné farieb a vôní však so sebou prinášajú nielen dôvod na pozitívnu náladu, ale pre viacerých i nemalý problém zvaný senná nádcha. Ako zmierniť jej príznaky a užiť si krásne dni bez zaslzených očí, kýchania, upchatého nosa či bolestí hlavy? Aj o tom sa dočítate v tomto článku.

Alergická nádcha, ľudovo nazývaná aj sennou nádchou, patrí k najčastejším alergickým ochoreniam. Spôsobujú ju najmä alergény ako peľ drevín a tráv, roztoče, ale aj plesne, huby, zvieratá či dokonca aj niektoré druhy potravín, ako napríklad mliečne výrobky, ovocie, zelenina a koreniny. Symptómy sennej nádchy sa teda môžu objavovať počas celého roka, a to v závislosti od toho, na akú látku ste alergickí.

Peľová alergia je strašiakom aj na prelome mesiacov máj a jún

Ak ste si mysleli, že senná nádcha spôsobená peľom trápi alergikov najviac počas prvých jarných mesiacov, mýlili ste sa. Peľová sezóna sa totiž delí až na tri hlavné obdobia. Prvým je obdobie kvitnutia drevín, druhým obdobie pelenia tráv a posledným pelenie bylín. Peľ drevín spôsobuje alergikom problémy najmä počas apríla.

Často sú však oveľa väčším strašiakom pre ľudí trpiacich sennou nádchou práve mesiace máj až jún, keď sa v mestských parkoch, pri chodníkoch, cestách či na pasienkoch pelia trávy, ktoré sú typické vysokou produkciou peľu. Oddych od peľovej alergie však neprichádza ani v druhej polovici leta a začiatkom jesene, keď sa začínajú peliť byliny, a to najmä rôzne buriny.

Dôležité je stanovisko alergiológa i lokálna liečba

Ak na sebe spozorujete niektoré z príznakov sennej nádchy, rozhodne ich nepodceňujte. Veď až 80 % prípadov neliečenej sennej nádchy prerastá do astmy. Návšteva ordinácie alergiológa je teda nevyhnutnosťou. Lekár nielenže presne diagnostikuje ochorenie a určí alergén, ktorý zapríčiňuje nádchu, ale nasadí aj lieky či správnu terapiu, ktorá zabráni rozširovaniu alergie, vzniku ďalších alergií a zlepší kvalitu života pacienta.

Správnym krokom v boji proti sennej nádche je tiež používanie lokálnej liečby, ktorá výrazne pomáha zmierňovať príznaky. Kvalitným prípravkom je napríklad sprej OPTIMUN od spoločnosti Monsea, ktorý obsahuje patentovaný komplex viac ako 80 druhov PRP protínov získaných z čerstvého kravského kolostra. Tieto proteíny optimálne regulujú vlastné obranné reakcie organizmu.

V čase nadmernej aktivity imunitného systému, teda aj pri sennej nádche, vysielajú PRP proteíny signál bunkám imunitného systému, aby svoju funkciu vykonávali správne, čím regulujú obranné reakcie organizmu podľa potreby. Proteíny v spreji OPTIMUN majú pritom oveľa rýchlejší účinok, ako iné molekuly stimulujúce aktivitu imunitného systému, akými sú napríklad hliva ustricová, oligosacharidy, echinacea či obrovské dávky vitamínu C a zinku.

Prevencia na horách či pri mori

Zdravý životný štýl a vyhýbanie sa alergénom čo najviac, ako sa len dá, to je základ liečby každej alergickej nádchy. Vzdať by ste sa mali aj dovolenky pri trávnatých plochách či športovania a prechádzkam vo voľnej prírode v čase nadmerného pelenia. Naopak, veľmi prospešný je pobyt v chladnejších oblastiach, na horách, pri mori, teda tam, kde je nízka koncentrácia peľu.

Pomáha aj vhodná strava

Aj správne zvolená strava vám môže pomôcť v boji so sennou nádchou. Alergické reakcie potláčajú napríklad ryby ako losos, pstruh či sardinky, ktoré obsahujú množstvo omega-3 mastných kyselín. Reakcie na alergény znižuje aj cibuľa a cesnak, ale napríklad aj rozmarín. Ten má totiž protizápalové účinky, ktoré účinne dokážu zmierniť príznaky sezónnych alergií.

Lieky z prírodnej lekárničky

Príroda alergikov nielen trápi, ale im aj pomáha. Skvelé protialergické účinky má napríklad žihľava. Čaj z listov žihľavy má totiž schopnosť tlmiť sezónnu nádchu. Podobne účinkuje aj jablčný ocot. Stačí vypiť jednu lyžičku v polovici pohára vody každé ráno a určite sa vám bude ľahšie dýchať. Na sennú nádchu zaberá ale aj známa bylinka pestrec. Čaj pripravený z rozdrvených semienok tejto rastlinky pomáha dokonca aj pri astmatických záchvatoch.

(PR)

Už ste čítali?