Dobré noviny
Mitt Romney v prvej debate suverénne prevalcoval Obamu
SITA
SITA

Mitt Romney v prvej debate suverénne prevalcoval Obamu

Republikánsky kandidát trval na tom, že USA sa nesmú vydať cestou Grécka či Španielska.

DENVER 4. októbra - Republikánsky kandidát na post šéfa Bieleho domu zvíťazil v prvej ostro sledovanej debate nad svojim súperom a úradujúcim prezidentom Spojených štátov Barackom Obamom.

Deväťdesiatminútový súboj názorov, vízií a argumentov sa niesol aj v znamení tvrdých útokov Baracka Obamu, ale bývalý guvernér štátu Massachusetts im odolal.

"Nie je pochýb o tom, že prvé kolo vyhral Romney," povedal pre agentúru AFP analytik G. Terry Madonna z mimovládnej organizácie Centrum pre politiku a verejné vzťahy, ktorá od roku 1960 analyticky vyhodnocuje prezidentské voľby v Spojených štátoch a dodal: "Prezident dnes nepodal vrcholový výkon."

Tento názor potvrdilo aj hlasovanie spravodajskej stanice CNN, v ktorom za víťaza debaty 67 percent hlasujúcich označilo kandidáta republikánov a len 25 percent Obamu.

Romney pôsobil agresívnejšie, ale nebol zbytočne provokatívny. Na Obamu neustále útočil pre rekordný dlh krajiny, ale zároveň prizvukoval, že v jeho pláne je rýchlejší rast pracovných miest a stimulácia hospodárskeho rastu.

"Išlo o Romneyho obrovský triumf? Nie. Spadol prezident Obama na nos? Nie. Ale Romney spravil to, čo musel. Postavil sa pred milióny Američanov, bol agresívny a vštepil republikánom pocit dôvery," zhodnotil debatu Madonna.

Ako Madonna dodal, Romney zúfalo potreboval uspieť, pretože posledné prieskumy verejnej mienky mu už nedávali veľké šance na novembrové víťazstvo.

"Prezident Obama má podobnú víziu ako pred štyrmi rokmi, vláda míňa viac peňazí, zvyšuje dane, vytvára väčšiu reguláciu na trhu. To nie je správna odpoveď. Rodiny so stredným príjmom sú zdrvené," povedal v debate jeden z najbohatších Američanov, aký sa kedy uchádzal o kreslo hlavy štátu.

Trval na tom, že USA nesmú dovoliť, aby sa krajina vydala cestou Grécka či Španielska.

Romney povedal, že on by s cieľom redukcie deficitu okrem iných nešpecifikovaných krokov zrušil Obamove zdravotné zákony a znížil dotácie štátnej televízii.

"Pán prezident, máte právo na svoje vlastné lietadlo, vlastný prezidentský dom, ale nemáte právo na to si privlastňovať fakty," útočil Mitt Romney na kandidáta demokratov.

Barack Obama sa vyhýbal konfrontačným tónom a väčšinu času pôsobil defenzívnym dojmom.

"Nechcel napríklad vyťahovať ´47 percent´," zhodnotil výkon prvého afro-amerického prezidenta USA Clyde Wilcox z univerzity v Georgetowne.

"Pred štyrmi rokmi som povedal, že nie som dokonalý muž a nemôžem byť perfektný prezident," obhajoval svoju pozíciu Obama. Šéf Bieleho domu označil rozpočtové plány svojho rivala za "nevyvážené" a Romneyho obvinil, že sa chce vrátiť k politike predchádzajúceho prezidenta Georgea Busha, ktorá podľa neho poškodila americkú ekonomiku a viedla k finančnej kríze v roku 2008.

"Matematika, zdravý rozum a naša história ukazujú, že toto nie je recept na tvorbu pracovných miest," povedal Obama, ktorý sa prezentoval ako kandidát presadzujúci sociálne spravodlivú cestu von z krízy.

Analytik Thomas Mann z mimovládnej organizácie Brookings Institution bol tiež prekvapený, že Obama nešiel Romneymu "po krku" pre jeho povestných 47 percent. "Liberáli chceli viac "krvi" na pódiu a to sa nestalo. Mitt Romney si naopak posilnil svoju pozíciu," zhodnotil.

Analytici predpokladajú, že republikánsky favorit si v prieskumoch verejnej mienky polepší o jeden až dva percentuálne body. No do vytúženého kresla v Bielom dome ho to ešte ani zďaleka nedostane. Obama zatiaľ dominuje na všetkých ostatných "frontoch". Najviac ho môže tešiť podpora medzi hispánskou komunitou a v tzv. nerozhodnutých štátoch ako Ohio a Wisconsin.

Už ste čítali?