Dobré noviny
Dizajnér navrhol kufor, ktorý sám kĺže za svojím majiteľom
SITA
SITA

Dizajnér navrhol kufor, ktorý sám kĺže za svojím majiteľom

Kufor, ktorý dokáže vystopovať svojho majiteľa pomocou signálu prenášaného medzi smartfónom a senzormi, by mohol zmeniť budúcnosť cestovania.

MADRID 4. októbra - Snaha o zjednodušenie si života neopustí ľudí nikdy. Nový kufor s názvom Hop, ktorý poslušne odvezie batožinu za vás, by mal pomôcť nielen na cestách.

Vynález využíva signál bluetooth na smartfóne, vďaka ktorému je kufor navigovaný po stopách majiteľa. Vznikol v dielni 28-ročného španielskeho dizajnéra Rodriga Garcia Gonzalesa, ktorý vie, ako si uctiť siestu.

Robotický kufor funguje na jednoduchom princípe. V kufri sú uložené tri senzory a mikroprocesor, ktorý poháňa dva pásy pod batožinou. Smartfón najprv vyšle signál pomocou bluetoothu, ktorý zachytia senzory v kufri. Mikroprocesor na základe toho určí polohu smartfónu a následne dá do pohybu dva pásy.

Keď sa signál stratí, kufor sa zablokuje a smartfón začne vibrovať. Dizajn mladého Španiela získal tento rok ocenenie James Dyson Award, no Gonzales priznáva, že na jeho zdokonalení ešte musí popracovať. „Ešte to nepracuje na sto percent a kufor nie je pripravený pre trh, ale je to niečo, čo chcem rozvinúť. Myslím, že v budúcnosti by sa mohol zaradiť k veciam, ktoré budeme vídať často,“ uviedol Gonzales.

Dizajnér, ktorý študuje odbor inovácií, dizajnu a strojárstva v Londýne, sa teraz pokúša nájsť sponzorov pre svoj projekt. Hoci kufor funguje v prázdnych halách za pomalej chôdze takmer dokonale, otázkou zostáva, ako by jeho využitie vyzeralo na preplnených letiskách.

www.ideadicitonary.eu, www.dailymail.co.uk

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…