Európsky deň susedov budú môcť sláviť aj v 300 rýchlovlakoch
TASR
TASR

Európsky deň susedov budú môcť sláviť aj v 300 rýchlovlakoch

Francúzska Národná železničná spoločnosť (SNCF) vyzvala cestujúcich, aby v piatok 29. mája oslávili Európsky deň susedov priamo vo vlakoch.

Paríž/Brusel/Ženeva 28. mája (TASR) - Francúzska Národná železničná spoločnosť (SNCF) vyzvala cestujúcich, aby v piatok 29. mája oslávili Európsky deň susedov priamo vo vlakoch. Pre túto príležitosť pripravila, ozdobila a vypraví 300 rýchlovlakov TGV, aby sa cestujúci počas jazdy zoznámili, dali si spolu nápoj, zákusok alebo sa jednoducho porozprávali. Ide o novinku, ktorú vo Francúzsku zorganizovali pri príležitosti Európskeho dňa susedov. Vo Francúzsku sa tento deň bude v roku 2015 sláviť 15. raz.

Európsky deň susedov prekročil hranice Paríža, kde v roku 1999 vznikol, Francúzska a dokonca aj Európy. Vo väčšine krajín sa Európsky deň susedov koná v posledný májový piatok. V roku 2015 sú podujatia pripravené na 29. mája.

V 36 krajinách sveta, v 1400 mestách a s účasťou 20 miliónov ľudí na svete, z toho 8,5 milióna len vo Francúzsku, sa v tomto roku uskutoční Európsky deň susedov.

Cieľom Európskeho dňa susedov, ktorý sa od roku 2003 stal iniciatívou Európskej federácie miestnej solidarity, je prekonanie individualizmu a ľahostajnosti ľudí a posilnenie sociálnej súdržnosti v Európe. Princíp tohto dňa spočíva v tom, aby sa susedia z domu alebo mestskej štvrte stretli pri prestretom stole. Je najmä na samotných občanoch, aby tento sviatok organizovali.

Pôvodný Sviatok susedov, ktorého základy položil v roku 1990 Atanase Périfan a skupina ľudí zo združenia Parížski priatelia v 17. obvode v meste na Seine, sa riadil princípom "proti izolovaniu sa ľudí v domoch treba začať upevňovať spoločenskú solidaritu".

Susedom v núdzi pomáhali materiálne, chudobným rodinám prispeli na Vianoce, osobu s obmedzenou pohyblivosťou zaviezli, kam potrebovala.

V roku 1999 Parížski priatelia spustili akciu Sviatok susedov v 17. obvode a zaznamenali značný úspech: hneď v tom roku sa zapojilo 800 domov a vyše 10.000 ľudí. Už na ďalší rok akcia nadobudla národný francúzsky rozmer. V roku 2001 sa na nej zúčastnil milión osôb.

O dva roky neskôr, v roku 2003, Atanase Périfan navrhol primátorovi Paríža, aby podujatie rozšíril na európsky kontinent. Bertrand Delanoë (hlava mesta Paríž v rokoch 2001-2014) vyzval primátorov Ríma, Bruselu aj Ženevy, aby sa pripojili a spolu spustili Európsky deň susedov (European Neighbours' Day alebo, ako ho nazývajú Francúzi, Európsky sviatok susedov). V roku 2005 mal Európsky deň susedov skutočne európsku dimenziu - v 450 mestách 16 krajín, z toho 13 európskych, ho slávilo 4,5 milióna osôb. V minulosti sa postupne pridávali aj mestá vo Švajčiarsku, Srbsku, Kanade, Turecku, na Ukrajine, v Japonsku, Togu, v roku 2012 i v Konžskej demokratickej republike (KDR).

Európsky deň susedov sa stal konkrétnym prejavom počiatočného predpokladu - "žiť spolu lepšie" nepozná hranice.

Zdroje: www.european-neighbours-day.eu; www.localsolidarity.com; www.immeublesenfete.com; www.voisinssolidaires.fr, www.ville-ge.ch

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…