Slováci priviezli z MS v love rýb zlato, striebro aj bronz
TASR
TASR

Slováci priviezli z MS v love rýb zlato, striebro aj bronz

Na šampionáte v Severnom Írsku sa chytalo na jazere, čo nedáva objektívny obraz o kvalite rybárov.

Ilustračné foto. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Dubnica nad Váhom 27. mája (TASR) – Šiestykrát v rade sa slovenská reprezentácia v love rýb udicou na umelé nástrahy (prívlač) vrátila z majstrovstiev sveta národov s medailovým umiestnením. V severoírskom meste Portadown si počas uplynulého víkendu (23. – 24. 5.) kvarteto Slovákov Peter Horňák, Lukáš Hollý, Juraj Smatana a Martin Forbak vybojovalo strieborné medaily.

Ako TASR informoval reprezentačný tréner Vlastimil Těšický, Slováci skompletizovali medailovú zbierku zlatom v súťaži jednotlivcov, získal ho Peter Horňák, bronz pridal Lukáš Hollý. Po tituloch majstrov sveta v rokoch 2010, 2013 a 2014, bronze v roku 2011 a striebre v roku 2012 pridali Slováci v súťaži družstiev ďalšiu striebornú medailu. Titul majstrov sveta tímov si vybojovali Rusi, tretí skončili Taliani.

„Je to predovšetkým výborným tímom. To nie je len o pretekároch. Slovenský rybársky zväz hradí náklady spojené s pobytom na majstrovstvách sveta ôsmim ľuďom, no nás bolo tento rok na majstrovstvách sveta 18. Zvyšných desať bolo v Severnom Írsku na vlastné náklady. Pre pretekárov je dôležitý podporný tím. Za každým stoja traja ľudia, ktorí vyhľadávajú ryby, informujú, ako chytajú súperi a o všetkom dôležitom, čo sa deje na pretekárskej trati,“ skonštatoval Těšický.

Ako dodal, v Severnom Írsku sa chytalo na jazere, čo nedáva objektívny obraz o kvalite rybárov, je to vždy vabank. Chytanie na jazere je podľa neho na majstrovstvách sveta skôr výnimkou. „Rieka je objektívnejšia. Nechcem, aby to znelo veľkohubo, ale na tečúcej vode, kde sú ryby, kde je to aj o premýšľaní a nie o náhode, tam sme naozaj najlepší,“ zdôraznil reprezentačný tréner.

Výsledky slovenských rybárov v posledných rokoch neunikli ani pozornosti sponzorov. Vďaka svetovým medailám podpísala reprezentácia v love rýb udicou na prívlač zmluvu s renomovaným svetovým výrobcom rybárskych potrieb aj na ďalšie tri roky, čo Slovákom garantuje špičkové svetové rybárske vybavenie. Možnosť potvrdiť príslušnosť k svetovej špičke bude mať slovenská reprezentácia už o rok v domácom prostredí. V poradí 14. majstrovstvá sveta v love rýb udicou na umelé nástrahy sa uskutoční na rieke Poprad vo Svite.

„Prvýkrát sa majstrovstvá sveta na Slovensku konali v roku 2007 v Ružomberku. Doteraz všetci špičkoví svetoví pretekári tvrdia, že to boli najlepšie majstrovstvá sveta. Nielen vďaka kvalitnej organizácii, ale aj preto, že do Váhu sa vtedy vysadila tona pstruha potočného. Na iných majstrovstvách sveta dávajú do vody pstruha dúhového, čo je v podstate 'granulák'. Pstruh potočný je síce oveľa drahší, no je to dravá ryba a najobjektívnejšie preverí kvality rybárov,“ uzavrel Těšický.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…