Pod parkoviskom môže byť pochovaný ďalší anglický kráľ - Henrich I.
TASR
TASR

Pod parkoviskom môže byť pochovaný ďalší anglický kráľ - Henrich I.

Tak ako v prípade kráľa Richarda, ani Henrichovo presné miesto posledného odpočinku nie je známe, lebo opátstvo vrátane jeho hrobky bolo o 400 rokov neskôr z väčšej časti zničené.

Ilustračné foto Foto: TASR/Tomáš Halász

Londýn 22. mája (TASR) - Len tri roky po neobyčajnom náleze pozostatkov anglického kráľa Richarda III. pod parkoviskom v centre mesta Leicester dospeli britskí výskumníci k názoru, že pod ďalším parkoviskom môže byť pochovaný iný stredoveký anglický monarcha, a dúfajú, že ho nájdu. Informovala o tom dnes tlačová agentúra Reuters.

Historička Philippa Langleyová, ktorá iniciovala úspešné pátranie po pozostatkoch Richarda III., je teraz na stope jeho predkovi Henrichovi I., jednému z prvých vládcov Anglicka po dobytí Normanmi v 11. storočí.

Historička je súčasťou tímu, ktorý sa pokúša získať podporu pátraniu v ruinách opátstva v meste Reading, založeného Henrichom I. v roku 1121, kde ho aj o 14 rokov neskôr po smrti pochovali. Zomrel údajne na to, že zjedol priveľa mihúľ, čo je druh rýb.

Tak ako v prípade kráľa Richarda, ani Henrichovo presné miesto posledného odpočinku nie je známe, lebo opátstvo vrátane jeho hrobky bolo o 400 rokov neskôr z väčšej časti zničené.

"Na základe súčasných odhadov veľkosti opátstva v Readingu sa predpokladá, že jeho hrob je pod školou," povedala Langleyová pre britskú stanicu BBC.

"Ak bolo však opátstvo väčšie, miesto hrobu sa môže nachádzať buď pod dnešným ihriskom alebo pod parkoviskom," dodala historička.

Nález pozostatkov kráľa Richarda III. sa pokladá za jeden z najväčších archeologických nálezov v novodobej histórii Británie. Našli ich v roku 2012 pri prieskume pod mestským parkoviskom v Leicesteri v strednom Anglicku a znovu ich pochovali tento rok v marci v Leicesterskej katedrále, za pozornosti celého sveta. Richard III. bol posledným príslušníkom rodu Plantagenetovcov a posledným anglickým kráľom, ktorý zomrel v boji, a to v roku 1485.

Henricha I. pokladajú, tak ako Richarda III., za panovníka s pestrou povesťou.

Henrich I. bol štvrtým synom Viliama I. Dobyvateľa, ktorý dobyl Anglicko v roku 1066, a na trón nastúpil v roku 1100 po tom, čo jeho brat Viliam II. zomrel za podozrivých okolností na poľovačke. Získal povesť občas krutého panovníka.

Bol prvým kráľom normandského pôvodu, ktorý sa naučil rozprávať anglicky, a neskôr dostal prezývku "Beauclerc" pre svoju vzdelanosť.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…