V Maďarsku oslávili 65. výročie založenia slovenskej školy v Budapešti
TASR
TASR

V Maďarsku oslávili 65. výročie založenia slovenskej školy v Budapešti

Inštitúcia má v súčasnosti 34 detí v materskej škole, v základnej škole 86, na gymnáziu 45 a v internáte 120 detí, povedala pre TASR riaditeľka školy Júlia Szabóová-Marloková.

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Budapešť 22. mája (TASR)- Odhalením súsošia sv. Cyrila a Metoda v hale Slovenskej materskej školy, všeobecnej školy, gymnázia a kolégia v Budapešti začala sa dnes popoludní slávnostná akadémia, na ktorej si pripomenuli 65. výročie založenia tejto inštitúcie.

Inštitúcia má v súčasnosti 34 detí v materskej škole, v základnej škole 86, na gymnáziu 45 a v internáte 120 detí, povedala pre TASR riaditeľka školy Júlia Szabóová-Marloková.

V pedagogickom zbore majú podľa jej slov aj takých pedagógov, ktorí absolvovali školu v Maďarsku, ale niektorí končili na Slovensku. "Hlavne tí pedagógovia, ktorí majú prírodovedné predmety, pretože v Maďarsku sa ťažko študujú prírodovedné predmety v slovenčine. Ale na slovenský jazyk, literatúru tiež máme odborníkov od nás," spresnila riaditeľka.

Učitelia, ktorí prišli zo Slovenska, sa aklimatizovali a veľmi im pomáha teraz nová hosťujúca učiteľka, ktorá prišla vďaka slovenskému ministerstvu školstva.

"Problémy máme s učebnicami, bohužiaľ tento problém sa vyskytuje už niekoľko rokov, pretože v Maďarsku môžeme objedať iba také učebnice, ktoré sú na zozname učebníc, ktoré schválilo ministerstvo školstva, ale materská krajina - SR, nám pomôže v tom, že zabezpečí nám učebnice," uviedla Szabóová-Marloková.

"Najväčší problém sa vyskytuje v tom, že máme bohužiaľ málo detí. Ale myslím si, že v dnešnej dobe každá škola zápasí o svojich študentov, pretože tá demografická krivka stále klesá. Tento problém nie je iba náš problém, ale v slovenskej národnostnej škole v Budapešti zaplniť takúto veľkú školu so študentmi je asi trošku ťažšie, pretože vo veľkomeste máme obrovskú konkurenciu iných škôl," dodala riaditeľka a poznamenala, že od tohto školského roka prevádzkuje školu Celoštátna slovenská samospráva v Maďarsku (CSSM).

Na slávnostnom podujatí sa zúčastnilo okrem terajších pedagógov a žiakov aj množstvo bývalých. Prítomný bol aj predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…