Rakúšania ocenili Antona Srholca za jeho angažovanosť v čase komunizmu
TASR
TASR

Rakúšania ocenili Antona Srholca za jeho angažovanosť v čase komunizmu

Počas slávnostnej ceremónie v rakúskom parlamente spolu so Srholcom ocenili napríklad aj bývalého predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya.

Odovzdávanie Veľkej ceny Leopolda Kunschaka, ktorú dostali bývalý predseda Európskej rady Herman Van Rompuy a slovenský rímskokatolícky kňaz, salezián Anton Srholec. Veľká cena Leopolda Kunschaka sa udeľuje od roku 1965 za prínos v humanitnej, sociálnej a politickej oblasti. Doteraz túto cenu z politikov dostali napríklad Wilfried Martens, Jean-Claude Juncker a Lech Walesa. Na snímke vľavo preberá cenu Michal Srholec - brat Antona Srholca od rakúskeho vicekancelára a spolkového ministra pre vedu, výskum a hospodárstvo Reinholda Mitterlehnera. Foto: TASR/Michal Svítok

Viedeň 22. mája (TASR) – Rakúšania dnes vo Viedni ocenili slovenského katolíckeho kňaza Antona Srholca. Ten sa stal laureátom ceny Leopolda Kunschaka. Ocenenie získal za prácu v sociálnej oblasti a aktivitu v oblasti ľudských práv počas komunistického režimu. Počas slávnostnej ceremónie v rakúskom parlamente spolu so Srholcom ocenili napríklad aj bývalého predsedu Európskej rady Hermana Van Rompuya.

Cenu za Srholca prevzal z rúk rakúskeho vicekancelára a spolkového ministra vedy, výskumu a hospodárstva Reinholda Mitterlehnera jeho brat, Michal Srholec. Podľa jeho slov ide o ocenenie Antonovej celoživotnej námahy. "Pre mňa o 12 rokov mladšieho brata bol vždy vzorom. A ten vzor platí až do dnešných dní,“ uviedol Michal Srholec. Ako dodal, jeho brat obetoval pre ľudí celý svoj život. "To sa mi na ňom páči," dodal.

Ocenenie zo zahraničia nebolo podľa Michala Srholca neočakávané. "Rakúšania niekedy lepšie ocenia naše osobnosti ako my u nás doma. Ale zrejme sú to aj dlhodobé podmienky, tá tradícia a ekonomická stabilita Rakúska je iná, že jednoducho to váženie hodnôt je možno lepšie ako je to u nás," dodal.

Cena Leopolda Kunschaka sa udeľuje od roku 1965 v oblastiach humanitných vied, spoločenských vied a ekonomiky a je pomenovaná po rakúskom politikovi Leopoldovi Kunschakovi (1871-1953). Toto ocenenie v minulosti získali napríklad Joseph Ratzinger, Jean-Claude Juncker, či v roku 2014 aj Mikuláš Dzurinda.

Už ste čítali?

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…

25 rokov predáva kapustu na Miletičke: Pochádzam z generácie,…

Ak ste pravidelnými návštevníkmi známej Miletičky, meno…

Slovák Marek pracuje pre Teslu: Tvrdú morálku v práci vydržíte,…

Marek Vančo pracuje v americkej centrále Tesly v tíme autopilota pre samojazdiace…

O slovenskú gymnazistku majú záujem na Oxforde. Od vedeckej…

Paulína na sebe pracovala nad rámec toho, čo vyžaduje škola. Drina sa…