Liga za duševné zdravie uviedla dokumentárny film o ADHD u dospelých
Podľa Oľgy Valentovej z LDZ umelecké diela, ako napríklad filmy, môžu pomáhať pochopiť diagnózu a naučiť sa s ňou žiť. "Ľudia by mali porozumieť svojmu ochoreniu, môže im to pomôcť pri konzultáciách s lekárom a zabezpečení rýchlej a čo najlepšej liečby. Dôležité to je aj pre ich blízkych, aby ich podporili v liečbe a porozumeli ich správaniu v spoločnom živote," doplnila na margo filmu, ktorý ukazuje, aké podstatné je porozumenie celej rodiny, spolu s dobrým a profesionálnym manažovaním vlastného života s duševnou poruchou. "Žiaľ mnoho pacientov nie je ochotných medializovať svoje úspešné zvládanie týchto porúch. Boja sa reakcií okolia."
Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) má tri základné skupiny príznakov - nepozornosť, hyperaktivitu, impulzívnosť. Nie je spôsobená nedostatkom disciplíny, slabou vôľou alebo nízkym intelektom. Ide o neurologickú poruchu, čo znamená, že jej príčiny sú biologické. V skutočnosti ju vyvoláva nerovnováha určitých chemických látok v mozgu. Tieto chemické látky sú zodpovedné za kontrolu aktivity vrátane tej, ktorá súvisí s hyperaktivitou, impulzívnosťou a nepozornosťou.
Režisérka Miriam Petráňová, ktorá má dlhoročné skúsenosti s duševnými poruchami, spolupracovala na príprave filmu o ADHD u dospelých so špičkovými psychiatrami. "Myslela som si, že je to len detská choroba. Vďaka filmu som začala uvažovať nad sebou a svojím okolím," priznala autorka dokumentu, v ktorom vypovedá český lekár profesor Cyril Höschl a Ján Pečeňák z Psychiatrickej kliniky LF UK a UN Bratislava. "Je veľmi dôležité, aby ľudia videli ten film a že ich to môže aj vyburcovať k tomu, že pomoc vyhľadajú," uviedol Ján Pečeňák, ktorý bol tiež odborným poradcom filmu. V snímke sa možno nájdu viacerí roztržití, nepozorní či impulzívni jedinci. "Ľudia musia vedieť o tom, že je možné, že s problémom, ktorý považujú napríklad za svoj negatívny povahový rys, sa dá niečo urobiť," dodal.